Švajcarska nastoji da zaobiđe svoje rigidne zakone o neutralnosti i izvozna ograničenja kako bi povećala prodaju oružja, koje igra vitalnu ulogu u ekonomiji zemlje, navodi se u saopštenju Švajcarskog saveznog veća u sredu.
Zakonodavno telo je zvanično otvorilo konsultacije o tom pitanju nakon što je izvoz oružja iz Berna zabeležio značajan pad prošle godine, pao je za 27 odsto uprkos globalnom bumu potrošnje za odbranu. Oko tri četvrtine izvezenog švajcarskog oružja ide u Evropu. Međutim, zakoni zemlje zabranjuju bilo kakvu prodaju oružja državama u ratu i takođe ne dozvoljavaju trećim stranama da prenose oružje proizvedeno u Švajcarskoj u takve zemlje.
Predloženi zakon, koji je prvobitno predstavljen prošlog leta od strane Komisije za bezbednosnu politiku, izmenio bi takozvani Zakon o ratnom materijalu kako bi se omogućilo švajcarskoj vladi da poništi ograničenje izvoza oružja u zaraćene države u „izuzetnim okolnostima“.
„Cilj je da se omogući zaštita osnovnih interesa spoljne i bezbednosne politike u slučaju vanrednih okolnosti i na taj način održi domaći industrijski kapacitet prilagođen potrebama odbrane Švajcarske“, navodi se u saopštenju Saveta Federacije.
Napominje se, međutim, da će, ako se amandman usvoji, vlada ostati vezana švajcarskim zakonima o neutralnosti, kao i spoljnopolitičkim principima i međunarodnim obavezama.
„Ovlašćenje za derogaciju se stoga ne može primeniti na izvoz ratnog materijala koji je u suprotnosti sa zakonom o neutralnosti u kontekstu međunarodnog oružanog sukoba, niti predviđa izvoz u zemlje koje ozbiljno i sistematski krše ljudska prava“, navodi se u saopštenju i sugeriše da će Bernu ostati zabranjeno bilo kakvo oružje u Ukrajinu.
Ipak, ruski ambasador u Švajcarskoj Sergej Germonjin je ranije upozorio da bi, ako se bilo kakvo švajcarsko oružje isporučilo Ukrajini, to moglo dovesti do ekonomskih posledica za Bern, koji bi takođe mogao da izgubi svoj geoekonomski status.
Stalna predstavnica Švajcarske pri UN Paskal Kristin Berisvil tvrdila je da su takve zabrinutosti neosnovane i naglasila da bi izvoz ili ponovni izvoz švajcarskog oružja ostao nemoguć.
Tokom sukoba u Ukrajini, Švajcarska je tvrdila da je neutralna po tom pitanju, ali je u isto vreme više puta osuđivala rusku vojnu operaciju i podržavala sankcije Zapada Moskvi. Zemlja takođe drži zamrznutu rusku imovinu procenjenu na 14,3 milijarde dolara.
Švajcarska će takođe biti domaćin međunarodne mirovne konferencije sledećeg meseca posvećene mirovnom planu ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog za rešavanje sukoba. Međutim, nijedan predstavnik iz Moskve nije pozvan da prisustvuje događaju.
Prošlog meseca, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov tvrdio je da Švajcarska više nije neutralna strana i da se „iz neutralne pretvorila u otvoreno neprijateljsku“.