Svađa oko pravila o subvencijama za električna vozila

Svađa oko pravila o subvencijama za električna vozila

SEUL – Protivljenje Južne Koreje novim pravilima koja regulišu američke subvencije za električna vozila zaseniće prvo službeno putovanje predsednika Jun Suk Jeola u Sjedinjene Države, poremetivši nedavno pokazivanje snage saveza sa Vašingtonom, prenosi Rojters.

Jun, koji je bio u Londonu na sahrani britanske kraljice Elizabete, otputovao je u Njujork kasno u ponedeljak da prisustvuje Generalnoj skupštini UN. On će u četvrtak leteti za Kanadu na poslednju deonicu svog putovanja pre nego što se vrati kući u subotu.

U Njujorku, Ioon će održati samit sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom, gde se očekuje da će oba lidera razgovarati o rastućim pretnjama Severne Koreje oružjem i rastućoj zabrinutosti u Južnoj Koreji zbog Zakona o smanjenju inflacije (IRA), koji je Bajden potpisao prošlog meseca.

Novi zakon eliminiše federalne poreske olakšice za električna vozila (EV) proizvedena izvan Severne Amerike, što znači da kompanije kao što su Hiundai Motor i njena filijala Kia Corp više neće imati pravo na takve subvencije.

Zakon je izazvao žalbe vladinih zvaničnika u Seulu, koji ga vide kao izdaju Bajdenovih zaveta da će ojačati bilateralne ekonomske veze nakon što su južnokorejske kompanije pristale da izvrše velike investicije i grade fabrike u Sjedinjenim Državama.

Zvaničnici Seula rekli su da bi zakon mogao da krši bilateralni sporazum o slobodnoj trgovini i zatražili su od Vašingtona da odloži nova pravila dok Hjundai ne završi izgradnju svoje fabrike u Džordžiji 2025. godine. Ioon će verovatno ponoviti taj zahtev tokom predstojećeg samita.

Nekoliko visokih južnokorejskih zvaničnika mobilisano je poslednjih nedelja da prenesu zabrinutost svojim američkim kolegama i traže izuzeće, iako su rešenja daleko od jasnih.

Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan rekao je svom južnokorejskom kolegi Kim Sung-hanu početkom ovog meseca da će IRA doneti Koreji „više plusa nego minusa“, ​​ali je obećao da će preispitati uticaj novih pravila.

„Strukturalno je prilično komplikovano jer je već potpisan zakon, ali postoji način da se to uradi“, rekao je visoki južnokorejski zvaničnik koji je blisko uključen u diskusiju pod uslovom anonimnosti zbog diplomatske osetljivosti ovog pitanja.

Na pitanje o IRA-i, Ioonov viši sekretar za ekonomiju, Čoi Sang-mok, rekao je da nijedna strana još nije postavila dnevni red za samit, ali bi mogla da razgovara o tom pitanju u svetlu njegovog značaja.

Ioon se takođe bori da napravi napredak u drugim ključnim diplomatskim i bezbednosnim pitanjima, kao što su poboljšanje odnosa sa Japanom i privlačenje Severne Koreje da se vrati u pregovore o denuklearizaciji.

Junova kancelarija saopštila je da planira da održi svoj prvi bilateralni sastanak sa japanskim premijerom Fumiom Kišidom u Njujorku, iako su neki japanski mediji naveli da do sastanka možda neće doći jer su pravne borbe oko istorijskih sporova i dalje nerešene.

Prema jednom visokom zvaničniku u Ioonovoj kancelariji, predsednik takođe planira da iskoristi svoj govor u Generalnoj skupštini UN kako bi ponovio potrebu za denuklearizacijom Severne Koreje, pri čemu je Pjongjang odbacio nedavne korake Seula i razgovore koji su ostali u zastoju.

Diplomatski izvor rekao je Rojtersu da Seul i Vašington istražuju kako da ponovo otvore pregovore o denuklearizaciji bez još jedne velike probe oružja ili provokacija od strane Severa.

„Naši odgovori na nedavne poteze Severa bili su niskog profila, što je namera da ne pridaju nivo pažnje koji žele“, rekao je izvor, zahtevajući anonimnost zbog osetljivosti ovog pitanja.

„Ali šaljemo jasnu poruku da će još jedan nuklearni test izazvati stvarne posledice, čak i oštrije od rezolucija i mera preduzetih nakon šestog testa i lansiranja raketa dugog dometa.