Evropa doživljava ono što se čini najgorom sušom u poslednjih pet vekova, upozorila je u utorak Evropska komisija, pozivajući se na novu analizu koju je objavio Zajednički istraživački centar EU (JRC).
Avgustovski izveštaj je istakao kontinuirani uticaj ekstremnih vremenskih prilika na poljoprivredu. Skoro polovina EU, ili 47%, ostaje u uslovima upozorenja zbog nedostatka vlage u zemljištu, dok je 17% EU u pripravnosti zbog negativnih efekata koje vreme ima na useve. Oni zajedno čine 64 odsto EU, ističe se u saopštenju.
Naučnici predviđaju pad prinosa letnjih useva zbog ekstremnih uslova, pri čemu je učinak na farmama kukuruza, suncokreta i soje bio najgore i opao za 16%, 15%, odnosno 12%. Međutim, postoji prednost u tome što su ozime useve dale nešto bolje prinose, saopštio je JRC.
„Prema ekspertima JRC-a, čini se da je trenutna suša i dalje najgora od najmanje 500 godina. Konačni podaci na kraju sezone potvrdiće ovu preliminarnu procenu“, saopštila je komisija.
Evropska komesarka za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade Marija Gabrijel rekla je da je kombinacija jake suše i toplotnih talasa stvorila „neviđeni stres“ na vodostaje širom EU.
„Trenutno primećujemo sezonu požara koja je znatno iznad proseka i važan uticaj na proizvodnju useva“, rekla je ona.
Uticaj prevazilazi sektor poljoprivrede, jer plitke evropske reke ne mogu da proizvedu toliko hidroenergije, da obezbede onoliko hlađenja za industrijska postrojenja ili da služe kao transportne linije kao što bi u normalnim okolnostima, dodaje se u saopštenju.