Ekstremna suša u delovima Amazona dovela je do dramatičnog pada nivoa vode u rekama, otkrivajući desetine obično potopljenih stenskih formacija sa isklesanim ljudskim oblicima koji možda datiraju pre oko 2.000 godina.
Livija Ribeiro, dugogodišnja stanovnica najvećeg amazonskog grada Manausa, rekla je da je čula za gravure na kamenu od prijatelja i da je želela da ih pogleda.
„Mislio sam da je to laž… Nikada ovo nisam video. Živim u Manausu 27 godina“, rekao je Ribeiro, administrator, nakon što je video zaslepljujuće relikvije.
Rezbarije se obično ne vide jer su prekrivene vodama reke Negro, čiji je tok prošle nedelje zabeležio najniži nivo u 121 godini.
Pojava gravura na obali reke oduševila je naučnike i širu javnost, ali i pokrenula uznemirujuća pitanja.
„Dođemo, pogledamo (gravure) i mislimo da su prelepe. Ali u isto vreme, to je zabrinjavajuće… Razmišljam i o tome da li će ova reka postojati za 50 ili 100 godina“, rekao je Ribeiro.
Suša u brazilskom Amazonu drastično je smanjila nivoe reka poslednjih nedelja, utičući na region koji zavisi od lavirinta plovnih puteva za transport i zalihe.
Brazilska vlada poslala je hitnu pomoć u tu oblast, gde su uobičajeno užurbane reke suve, pune nasukanih čamaca.
Prema ekspertima, sušna sezona se ove godine pogoršala zbog El Ninja, nepravilnog klimatskog obrasca iznad Tihog okeana koji remeti normalno vreme, doprinoseći efektu klimatskih promena.
Gravure se sastoje od arheološkog nalazišta od „velike važnosti“, rekao je Jaime Oliveira iz Brazilskog instituta za istorijsko nasleđe (Ifan).
Nalaze se na mestu poznatom kao Praia das Lajes i prvi put su viđene 2010. godine, tokom još jednog sušnog perioda koji nije bio tako jak kao sadašnji.
Rezbarije se pojavljuju na pozadini guste džungle, sa niskim smeđkastim vodama reke Negro koja teče u blizini.
Većina gravura su ljudska lica, neka od njih su pravougaona, a druga ovalna, sa osmehom ili mrkim izrazima.
Sajt izražava emocije, osećanja, to je urezana rok ploča, ali ima nešto zajedničko sa aktuelnim umetničkim delima“, rekao je Oliveira.
Za Beatriz Karneiro, istoričarku i članicu Iphana, Praia das Lajes ima „neprocenjivu“ vrednost u razumevanju prvih ljudi koji su naselili region, polje koje je još uvek malo istraženo.
„Na nesreću, to se sada ponovo pojavljuje sa pogoršanjem suše“, rekao je Karneiro. „Vratiti (poplaviti) naše reke i zadržati gravure potopljene pomoći će da se očuvaju, čak i više od našeg rada.