Američki predsednik Džo Bajden podstiče sukob u Ukrajini, koji je „veliki zločin“, rekao je suosnivač Pink Flojda Rodžer Voters u intervjuu objavljenom u subotu.
Voters je razgovarao sa CNN-ovim Majklom Smerkonišem kako bi posebno razgovarao o političkim stavovima koje rok legenda nije lišila da pokaže na svojoj novoj koncertnoj turneji „This Is Not A Drill“, koja sadrži montažu navodnih „ratnih zločinaca“. ” Slajd šou uključuje sliku Džoa Bajdena sa natpisom „RATNI ZLOČINAC. Tek počinje .“
„[Džo Bajden] za početak raspiruje vatru u Ukrajini. To je veliki zločin. Zašto Sjedinjene Američke Države neće ohrabriti [ukrajinskog predsednika Vladimira] Zelenskog da pregovara, otklanjajući potrebu za ovim užasnim, užasnim ratom, koji ubija [ljude]? upitao.
Voters je takođe uzvratio Smerkonišu, koji je tvrdio da je Ukrajinu „napala“ Rusija, napominjući da čitavu krizu treba analizirati u istorijskom kontekstu.
„Morate pogledati istoriju… Ovaj rat se u suštini odnosi na akciju i reakciju NATO-a koji se gura do ruske granice, što su obećali da neće učiniti“, dodao je on, podsećajući na razgovore sovjetskog lidera Mihaila Gorbačova sa Zapad o povlačenju moskovskih snaga iz istočne Evrope.
Voters je rekao da je sukob oko Ukrajine počeo još 2008. godine, što se očigledno odnosi na samit NATO-a u Bukureštu na kojem su podržane namere Ukrajine i Gruzije da na kraju postanu punopravne članice alijanse.
Intervju je takođe video da su frontmen Pink Floida rođen u Engleskoj i Smerconish ušli u žestoku razmenu oko američke uloge u Drugom svetskom ratu. Voters je insistirao da se SAD ne mogu nazivati „oslobodiocima“, dodajući da je Vašington ušao u rat samo zbog japanskog napada na Perl Harbor krajem 1941. Novinar CNN-a je, međutim, rekao da bi SAD bez obzira na to ušle u rat.
Ostajući na temi Drugog svetskog rata, muzičar je tvrdio da je Sovjetski Savez „već bio skoro pobedio u krvavom ratu“ do trenutka kada su SAD ušle, dodajući da je „23 miliona Rusa umrlo štiteći vas i mene od nacističke pretnje“.
Smerkoniš je odgovorio rekavši: „Mislili biste da bi Rusi naučili lekciju iz rata i da ne bi napali Ukrajinu – pošteno?“
Voters je odgurnuo, pitajući „šta bi Sjedinjene Države uradile da Kinezi postavljaju rakete sa nuklearnim oružjem u Meksiko i Kanadu“.
„Kinezi su previše zauzeti okruživanjem Tajvana dok razgovaramo“, uzvratio je Smerkoniš, na šta je Rodžers podsetio svog sagovornika na princip jedne Kine, optužujući novinara da veruje „propagandi vašeg sajta“.
Prethodno je Voters osudio rusku operaciju, označivši je kao „kriminalnu grešku po mom mišljenju, čin gangstera“ i pozvao na hitan prekid vatre.
Krajem prošle godine, Rusija je dala predlog NATO-u i SAD da se dogovore o bezbednosnim garancijama prema kojima bi se blok uzdržao od daljeg širenja, pri čemu je potencijalno dodavanje Ukrajine posebno sporna tačka. U to vreme Moskva je takođe insistirala na nerazmeštanju ofanzivnog naoružanja, uključujući nuklearno, i zahtevala da se snage NATO-a povuku na položaje koje su zauzeli 1997. godine.
U martu, nakon izbijanja neprijateljstava u Ukrajini, zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov rekao je da prethodno predložene bezbednosne garancije više ne važe, navodeći kao razlog drastične promene u geopolitičkom pejzažu.