Sukobi između islamista koji su sada na vlasti u Siriji i Asadovih pristalica ostavljaju žrtve

Sukobi između islamista koji su sada na vlasti u Siriji i Asadovih pristalica ostavljaju žrtve

U sukobima između islamista koji su zauzeli Siriju i pristalica vlade svrgnutog predsednika Bašara Asada, u sredu su ubijena dva islamska borca, a drugi su ranili, saopštili su privremeni zvaničnici.

Detalji o tome kako su izbile borbe i ko je podstakao sukob nisu odmah poznati. Privremeni zvaničnici u Siriji rekli su da su dva borca ubijena iz Hajat Tahrir al-Šama, ili HTS-a, koji je predvodio zapanjujuću ofanzivu koja je srušila Asada ranije ovog meseca.

Tranzicija Sirije je bila iznenađujuće glatka, ali je prošlo samo nekoliko nedelja otkako je Asad pobegao iz zemlje i njegova administracija i snage su se istopile. Pobunjenici koji su zbacili Asada ukorenjeni su u fundamentalističkoj islamističkoj ideologiji, i iako su obećali da će stvoriti pluralistički sistem, nije jasno kako i da li planiraju da dele vlast.

Od Asadovog pada, desetine Sirijaca je ubijeno u činovima osvete, prema aktivistima i posmatračima, velika većina njih iz manjinske zajednice Alavita, izdanaka šiitskog islama kojem Asad pripada.

U glavnom gradu Damasku, alavitski demonstranti su se sukobili sa sunitskim kontraprotestantima i čuli su se pucnji. Asošiejted pres nije mogao da potvrdi detalje pucnjave.

Protesti alavita održani su i duž obale Sirije, u gradu Homsu i selu Hame. Neki su pozvali na oslobađanje vojnika bivše sirijske vojske koje je sada zatvorio HTS.

Alavitske proteste je očigledno delimično izazvao onlajn video koji prikazuje paljenje alavitskog svetilišta. Privremene vlasti su insistirale da je snimak star i da nije nedavni incident.

Sektaško nasilje je izbilo u rafalima od Asadovog svrgavanja, ali ništa ni blizu nivoa od kojeg se strahovalo nakon skoro 14 godina građanskog rata u kojem je ubijeno oko pola miliona ljudi. Rat je razbio Siriju, stvorivši milione izbeglica i raselivši desetine hiljada širom zemlje.

Ove nedelje su neki Sirijci koji su bili prisilno raseljeni počeli da se vraćaju kući, pokušavajući da obnove svoje živote. Šokirani razaranjem, mnogi su otkrili da je malo ostataka njihovih kuća.

U severozapadnom regionu Idliba, stanovnici su u utorak popravljali prodavnice i zatvarali oštećene prozore, pokušavajući da vrate osećaj normalnosti.

Grad Idlib i veći deo okolne provincije godinama su bili pod kontrolom HTS-a, koji je predvodio Ahmad al-Šaraa, ranije poznat kao Abu Mohamed al-Golani, koji je nekada bio povezan sa Al Kaidom, ali je bio poprište nemilosrdnih napade vladinih snaga.

Hadža Zakija Demesaid, koja je bila prisilno raseljena tokom rata, rekla je da je povratak svojoj kući u selu Idliba bio gorko-sladak.

„Moj muž i ja smo proveli 43 godine teškog rada štedeći novac za izgradnju našeg doma, samo da bismo otkrili da je sve otišlo u nepovrat“, rekla je 62-godišnjakinja.

U prašnjavim kvartovima prolazili su automobili sa prtljagom zakačenim na vrhu. Ljudi su besposleni stajali na ulicama ili sedeli u praznim kafićima.

U Damasku su nove sirijske vlasti izvršile raciju u skladištima u sredu, zaplenivši drogu kao što su kaptagon i kanabis, koju koriste Asadove snage. Zapaljene su milion tableta Kaptagon i stotine kilograma (funti) kanabisa, saopštile su privremene vlasti.

Albam je izvestio iz Damaska u Siriji i Alsaied iz Idliba u Siriji.