Sukobi oko brane Tišrin intenziviraju napetosti između kurdskih snaga i turskih saveznika

Sukobi oko brane Tišrin intenziviraju napetosti između kurdskih snaga i turskih saveznika

Brana Tišrin, ključna infrastruktura na reci Eufrat u provinciji Alep, postala je epicentar sukoba između Sirijskih demokratskih snaga (SDF), predvođenih Kurdima, i grupa koje podržava Turska. Situacija se dodatno pogoršala usled turskih vazdušnih napada, što izaziva strah za sigurnost civila i stabilnost regiona.

Više od hiljadu demonstranata okupilo se kod brane Tišrin, izražavajući protest protiv turskih vazdušnih napada koji, kako navode, ugrožavaju živote civila i ključnu infrastrukturu. Prema izveštajima, tokom protesta izvedeno je preko deset vazdušnih napada u blizini okupljenih, pri čemu je poginulo pet civila, a 15 ih je povređeno.

Berfin Dumar, učesnik protesta, rekao je:
„Dok smo hodali, čuli smo eksplozije svuda oko nas. Pokušavaju da nas ućutkaju, ali mi nećemo odustati od zaštite brane.“

Brana Tišrin ima ključnu ulogu kao izvor vode i električne energije za severnu Siriju. Njena kontrola je strateški cilj i za SDF i za Sirijsku nacionalnu armiju, savez grupa koje podržava Turska. Teške borbe u ovom regionu reflektuju dublje tenzije između Turske i kurdskih snaga, koje Turska smatra produžetkom Kurdistanske radničke partije (PKK), označene kao terorističke organizacije.

Farhan Haj Issa, predstavnik autonomne administracije u Kobaniju, apelovao je na sirijsku vladu i koaliciju predvođenu SAD da zaustave nasilje:
„Trebalo je da uđemo u novu fazu stabilizacije i dijaloga, ali turska agresija to sprečava. Potrebna nam je pomoć u očuvanju mira.“

Haj Issa je takođe pozvao SAD, ključnog saveznika SDF-a u borbi protiv Islamske države, da intervenišu protiv turskih napada.

Turski zvaničnici optužili su SDF za korišćenje civila kao „živog štita“, navodeći da je takva praksa protivna međunarodnim zakonima. Turska vlada se već duže vreme zalaže za novu vojnu operaciju protiv kurdskih boraca ukoliko oni ne polože oružje.

Nakon pada režima Bašara al-Asada, nova vlast u Siriji, predvođena grupom Hajat Tahrir al-Šam (HTS), pozvala je SDF da se integriše u nacionalnu vojsku. Lider HTS-a, Ahmad al-Sharaa, istakao je da je formiranje jedinstvene vojne strukture ključno za stabilizaciju zemlje