Peru: Sudija odbio žalbu svrgnutog lidera Pedra Kastilja

Peru: Sudija odbio žalbu svrgnutog lidera Pedra Kastilja

LIMA – Sudija je u utorak naložio zbačenom predsedniku Perua Pedru Kastilju da ostane u pritvoru, odbivši njegovu žalbu jer vlasti vode postupak protiv njega za pobunu, prenosi Asošijeted pres.

Odluka sudije Vrhovnog suda Cezara San Martina Kastra mogla bi dodatno da podstakne nasilne proteste širom zemlje, gde ljudi traže Kastilovu slobodu, ostavku njegovog naslednika i hitno zakazivanje opštih izbora za izbor novog predsednika i zamenu svih članova Kongresa.

Kasnije ove nedelje, tužioci planiraju da traže produženje pritvora Kastilja do tri godine.

Kastiljo je tokom saslušanja ranije u utorak tvrdio da je „nepravedno i proizvoljno pritvoren“ i zahvalio svojim pristalicama na „naporu i borbi“ od kada je priveden.

Sudija je rekao da dokazi ukazuju na to da je Kastiljo presretnut dok je pokušavao da dođe do meksičke ambasade da zatraži azil. On je priveden ubrzo nakon što su ga poslanici zbacili kada je tražio da raspusti Kongres pre glasanja o opozivu.

„Nikada se neću odreći ili napustiti ovu popularnu stvar koja me je dovela ovde“, rekao je Kastiljo. Zatim je, očigledno pozivajući se na nasilne proteste zbog njegovog svrgavanja, pozvao nacionalnu policiju i oružane snage da „odlože oružje i prestanu da ubijaju ovaj narod žedan pravde“.

Protesti su bili posebno nasilni ispred glavnog grada Perua, Lime. Kancelarija ombudsmana Perua saopštila je u ponedeljak da je sedam osoba poginulo od početka demonstracija u sredu, uključujući petoro u ponedeljak. Svih sedam dogodilo se u ruralnim, osiromašenim zajednicama – uporišta za Kastilja, političkog neofita i bivšeg školskog učitelja seljačkih korena.

Četiri od sedam smrtnih slučajeva dogodila su se u Andahuailasu, udaljenoj ruralnoj andskoj zajednici u kojoj se siromašni godinama bore i gde su birači velikom većinom podržali Kastilja tokom prošlogodišnjih izbora u drugom krugu izbora, koje je pobedio sa 44.000 glasova. Mnoga preduzeća tamo su ostala zatvorena u utorak, a ulice su blokirane izgorelim gumama, kamenjem i granama drveća.

Vlasnica prodavnice obuće Vilma Zunjiga postavila je natpis na kome je pisalo „Kongres je najgori virus. Napolje sa Dinom Boluarteom“, misleći na Kastilovog naslednika. Ona i drugi trgovci odlučili su da zatvore svoja vrata, izgubivši potencijalnu prodaju uoči praznika.

Advokat Ronaldo Atencio, govoreći za Castillov pravni tim, tvrdio je da on nije podigao oružje ili organizovao ljude koji bi mogli da sruše postojeću vladu, jer peruanski zakon nalaže da neko bude optužen za pobunu. Takođe je rekao da Kastiljo ne predstavlja rizik od bekstva i da nikada nije tražio azil iz Meksika, što je potvrdio i meksički ambasador.

Boluarte, Kastiljev potpredsednik i potpredsednik, brzo je položio zakletvu u sredu nakon što je Kongres razrešio Kastilja zbog „trajne moralne nesposobnosti“.

U ponedeljak je delimično pristala na zahteve demonstranata, najavljujući u obraćanju na nacionalnoj televiziji da će poslati Kongresu predlog da se izbori pomeri za april 2024. Ona je ranije tvrdila da namerava da ostane predsednica preostalih 3 1/2 godine mandata njenog prethodnika.

Na ulicama Lime, ​​policajci su polivali demonstrante suzavcem i više puta ih tukli. Izvan glavnog grada demonstranti su zapalili policijske stanice, zauzeli pistu koju koriste oružane snage i upali na pistu međunarodnog aerodroma omiljenog od turista i ljubitelja planinarenja.

Nacionalna policija je saopštila da je 130 policajaca povređeno u sukobima sa demonstrantima, prenose državni mediji.

Boluarte je u utorak molila demonstrante da se smire, objašnjavajući da nije tražila mesto predsednika.

„Želim da pozovem svoju braću i sestre u Andahuailasu, smirite se, smirite se, molim vas“, rekla je. „Ne razumem zašto se moja braća… dižu protiv svog sunarodnika Dine Boluartea kada ja nisam učinio ništa da takva situacija postoji ili da se dogodi.

Ona je govorila ispred bolnice u kojoj se devojčica leči od povrede oka izazvane peletom ispaljenim tokom protesta. Boluarte je rekla da je dala instrukcije nacionalnoj policiji da ne koristi nikakvo smrtonosno oružje, „čak ni gumene metke“ i da vlasti rade na utvrđivanju ko ih je koristio da ih krivično goni.