Sudanski lider RSF-a kaže da je sa Blinkenom „razgovarao o hitnim pitanjima“

Sudanski lider RSF-a kaže da je sa Blinkenom „razgovarao o hitnim pitanjima“

Vođa sudanskih paravojnih snaga za brzu podršku (RSF) general Mohamed Hamdan Dagalo, poznat kao Hemedti, razgovarao je telefonom sa državnim sekretarom SAD Entonijem Blinkenom i „razgovarao o hitnim pitanjima“, rekao je Hemedti u utorak, prenosi Rojters.

„Imaćemo još jedan poziv da nastavimo dijalog i radimo ruku pod ruku na stvaranju svetlije budućnosti za naše nacije“, rekao je Hemedti u objavi na Tviteru.

Gde se Hemedti nalazi nije otkriveno od subote kada su izbile borbe između RSF i sudanske vojske.

Blinken je takođe razgovarao sa načelnikom vojske generalom Abdelom Fatahom al-Burhanom, navodi Stejt department.

Blinken je pozvao oba lidera da pristanu na prekid vatre i rekao da su obojica odgovorni da „osiguraju bezbednost i dobrobit civila, diplomatskog osoblja i humanitarnih radnika“, saopštio je Stejt department.

Sudanske sukobljene frakcije su tvrdile da su u ponedeljak ostvarile dobitke pošto je nasilje prekinulo struju i vodu u glavnom gradu, a izaslanik UN-a u Sudanu rekao je da dve strane ne pokazuju znake spremnosti da pregovaraju.

U borbama između vojske i paravojnih snaga za brzu podršku (RSF) poginulo je najmanje 185 ljudi, a povređeno je više od 1.800, rekao je izaslanik UN-a Volker Pertes usred vazdušnih napada i borbi u Kartumu i sukoba širom Sudana. Njihova borba za vlast je izbacila iz koloseka prelazak na civilnu vlast i izazvala strah od šireg sukoba.

Dim se nadvio nad glavnim gradom, a stanovnici su prijavili buku vazdušnih napada, artiljerijske vatre i pucnjave koja je zatvorila bolnice u gradu nenaviknutom na nasilje.

„Dve strane koje se bore ne odaju utisak da odmah žele posredovanje za mir između njih“, rekao je Pertes novinarima putem video veze iz Kartuma.

On je rekao da su rivali dogovorili tročasovno humanitarno primirje. Ali, već drugi dan borbe su nastavljene uprkos obećanjima o smirenosti, prema reporterima Al Jazeere i Al Arabiia TV koji emituju iz Kartuma.

Borbe u Kartumu i njegovim susednim bratskim gradovima Omdurmanu i Bahriju od subote su najgore u poslednjih nekoliko decenija i rizikuju da razdvoje Sudan između dve vojne frakcije koje su delile vlast tokom teške političke tranzicije.

Načelnik vojske Burhan predvodi vladajući savet koji je uspostavljen nakon puča 2021. i svrgavanja vođe veterana Omara Bašira 2019. tokom masovnih protesta. Lider RSF Hemedti je njegov zamenik.

Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati rade na predlogu za prekid vatre za Sudan, rekla su dva egipatska bezbednosna izvora. Kairo je najvažniji podržavalac sudanskih oružanih snaga, dok Hemedti gaji veze sa stranim silama, uključujući Ujedinjene Arapske Emirate i Rusiju.

U govoru koji je egipatska državna televizija emitovala kasno u ponedeljak, egipatski predsednik Abdel Fatah al-Sisi rekao je da je u redovnom kontaktu sa vojskom i RSF-om kako bi ih „ohrabrio da prihvate prekid vatre i poštede krv sudanskog naroda“.

Prema međunarodnom planu tranzicije, RSF je uskoro trebalo da se spoji sa vojskom. Burhan je u ponedeljak označio RSF kao pobunjeničku grupu i naredio da se raspusti.

Hemedti je načelnika vojske nazvao „radikalnim islamistom koji bombarduje civile iz vazduha“.

U komentaru za Skaj njuz, Burhan je rekao da je bezbedan u predsedničkom pansionu u okviru kompleksa ministarstva odbrane. Vojska je kasnije saopštila da se širi obim bezbednosnih operacija, što bi dovelo do ograničenja kretanja građana.

Dok je vojska veća i ima vazdušnu moć, RSF je široko raspoređen u naseljima Kartuma i drugih gradova, što nijednoj frakciji ne daje prednost za brzu pobedu.

Nasilje bi moglo destabilizovati nestabilni region i igrati u nadmetanju za uticaj između Rusije i Sjedinjenih Država, kao i među regionalnim silama koje su se udvarale različitim akterima u Sudanu.

Evropska unija je saopštila da je njen izaslanik u Sudanu napadnut u svojoj rezidenciji u ponedeljak, ali nije navela detalje. Bela kuća je saopštila da nema planova za evakuaciju američke vlade.

Kancelarije, škole i benzinske pumpe u prestonici zatvorene su u ponedeljak, dok su zdravstvene usluge bile u velikoj meri poremećene, a lekari kažu da je većina velikih bolnica prestala sa radom.

Mostovi koji povezuju Kartum sa Omdurmanom i Bahrijem preko dva glavna kraka reke Nil bili su blokirani oklopnim vozilima, a neki putevi koji vode iz prestonice bili su neprohodni. Televizijski snimci pokazuju požar koji besni na međunarodnom aerodromu u gradu.

Zbog nestanka vode i struje u velikim delovima prestonice, neki stanovnici su se usuđivali da kupe hranu, stvarajući duge redove u pekarama.

Od subote nema prisustva policije na ulicama Kartuma, a svedoci su prijavili slučajeve pljačke.

„Plašimo se da će naša prodavnica biti opljačkana jer nema osećaja sigurnosti“, rekao je Abdalsalam Iassin, 33, prodavac koji je kupio dodatne zalihe uoči predstojećeg praznika Ramazanskog bajrama.

Šef UN-a Antonio Gutereš pozvao je na povratak smirenosti, rekavši da je ionako neizvesna humanitarna situacija sada katastrofalna, a šef UN za pomoć Martin Grifits rekao je da su borbe zatvorile mnoge programe pomoći.

Izbijanje borbi tokom vikenda usledilo je posle porasta tenzija oko integracije RSF-a u vojsku.

Nesloga oko rasporeda tog procesa odložila je okvirni sporazum za civilnu tranziciju koji je trebalo da bude potpisan ovog meseca.