Dva zaraćena generala Sudana poslala su u petak svoje izaslanike u Saudijsku Arabiju na razgovore u cilju učvršćivanja nestabilnog primirja nakon tronedeljnih žestokih borbi u kojima su ubijene stotine i gurnule afričku zemlju na ivicu kolapsa, izjavila su tri sudanska zvaničnika, prenosi AP.
Pregovori bi bili prvi između sudanske vojske, koju predvodi general Abdel-Fattah Burhan, i paravojnih snaga za brzu podršku, kojima komanduje general Mohamed Hamdan Dagalo, otkako su sukobi izbili 15. aprila.
Prema navodima trojice — dvojice visokih vojnih zvaničnika i jednog iz njihovog paravojnog rivala — pregovori će početi u subotu u saudijskom primorskom gradu Džedi, nakon usaglašenih napora Rijada i drugih međunarodnih sila da pritisnu zaraćene strane u Sudanu za pregovarački sto .
Trojica zvaničnika razgovarali su za Asošijeted pres pod uslovom anonimnosti kako bi razgovarali o predstojećim mirovnim pregovorima. Nije određen vremenski okvir za dužinu razgovora.
Borbe su pretvorile glavni grad Sudana Kartum i druga urbana područja u bojna polja i stotine hiljada proterale iz njihovih domova. Sve je veća zabrinutost za one koji su zarobljeni i raseljeni u borbama, a humanitarni radnici i civili kažu da postoji ozbiljan nedostatak osnovnih usluga, medicinske nege, hrane i vode.
Strane vlade su požurile da evakuišu svoje diplomate i hiljade stranih državljana iz Sudana. Saudijski ratni brodovi prevoze one koji beže iz Port Sudana, na sudanskoj obali Crvenog mora, koja je sada postala ulazno čvorište za pomoć koja se šalje zaraženoj naciji.
Serija krhkih i često kršenih primirja u protekle tri nedelje nije uspela da zaustavi borbe. Žestoke bitke su besnele u petak u oblastima oko vojnog štaba i međunarodnog aerodroma u Kartumu, kažu stanovnici.
Prema rečima trojice zvaničnika, razgovori u Džedi će se odnositi na otvaranje humanitarnih koridora u Kartumu i susednom gradu Omdurmanu, koji su bili centri bitaka.
Jedan od vojnih zvaničnika rekao je da su razgovori deo inicijative koju su predložile Saudijska Arabija i Sjedinjene Države. On je rekao da će takođe razgovarati o zaštiti civilne infrastrukture, uključujući zdravstvene ustanove.
Zvaničnik RSF-a je rekao da će saudijski i američki zvaničnici olakšati razgovore. On je rekao da će razgovarati i o mehanizmu za praćenje prekida vatre i potvrdio je u petak da je delegacija RSF-a otišla u Džedu. Sudanska vojska je kasnije takođe otišla u Saudijsku Arabiju, rekavši da će se na razgovorima razgovarati o „detaljima primirja“, bez detaljnijeg objašnjenja.
Američki državni sekretar Antoni Blinken je u međuvremenu razgovarao o inicijativi u telefonskom razgovoru sa saudijskim ministrom spoljnih poslova princom Fejsalom bin Farhanom, navodi se u saopštenju saudijskog ministarstva spoljnih poslova. Navodi se da inicijativa ima za cilj da „pripremi teren“ za dijalog radi deeskalacije tenzija u toj afričkoj zemlji. U saopštenju takođe nisu navedeni dodatni detalji.
Izaslanik UN-a u Sudanu, Volker Pertes, pohvalio je ovaj potez kao „pozitivan znak“, ali je upozorio na velika očekivanja od sastanka.
„To je pozitivan znak, znak da postajemo realniji, shvatajući da neće biti lake ili brze pobede“, rekao je on za AP iz Port Sudana. „Međutim, moramo da shvatimo da je ovo prvi susret.
Sastanak bi mogao biti „pre istraživački nego konkretan“, rekao je on i dodao da bi za postizanje „trajnog prekida vatre“ bilo potrebno više od jednog sastanka.
U borbi za kontrolu nad Sudanom, koja je okončala višemesečne tenzije između Burhana i Dagala, do sada je poginulo najmanje 550 ljudi, uključujući civile, a – od ponedeljka – više od 4.900 je ranjeno, saopštilo je sudansko ministarstvo zdravlja.
Sudanski lekarski sindikat, koji prati samo civilne žrtve, saopštio je u petak da su u nasilju ubijena 473 civila, a da je više od 2.450 ranjeno.
Njihova borba za vlast stavila je milione Sudanaca u red borbenih oružja, artiljerijskih bombardovanja i vazdušnih napada. Do sada je najmanje 334.000 ljudi raseljeno unutar Sudana, a na desetine hiljada je prešlo u susedne zemlje — Egipat, Čad, Južni Sudan, Centralnoafričku Republiku i Etiopiju, prema agencijama UN.