Sudanska vojska prekinula je u sredu pregovore sa suparničkim paravojnim snagama o prekidu vatre i pristupu pomoći, što je izazvalo bojazan da će šestonedeljni sukob gurnuti treću po veličini afričku zemlju dublje u humanitarnu krizu, prenosi Rojters.
Oružane snage su u saopštenju navele da su prekinule pregovore u saudijskom gradu Džedi, optužujući drugu stranu za nedostatak posvećenosti u sprovođenju bilo kojih uslova sporazuma i kontinuirano kršenje primirja.
Pregovori sa Snagama za brzu podršku (RSF), koji su počeli početkom maja, proizveli su deklaraciju o posvećenosti zaštiti civila i dva kratkoročna sporazuma o primirju, iako su ti dogovori više puta kršeni.
Očevici su u sredu izvestili da je RSF proširio svoj otisak u centralnom okrugu Mogran u Kartumu. Oni su takođe izvestili o teškim sukobima preko Nila u severnom Omdurmanu i severnom Bahriju do srede uveče.
Najmanje 17 ljudi je poginulo, a 106 je povređeno nakon što su projektili pali na pijacu u gustom južnom Kartumu u sredu, saopštio je sindikat lekara. Rečeno je da je lokalna bolnica Bašair, jedna od retkih koja još uvek radi u prestonici, preplavljena.
U ratu su poginule stotine ljudi, raseljeno je više od 1,2 miliona u Sudanu, a 400.000 je protjerano preko granica u susjedne države, kažu Ujedinjene nacije.
Vojska, koja se oslanja na vazdušne snage i artiljeriju, i RSF, lakše naoružane snage koje dominiraju na terenu u Kartumu, složile su se da produže jednonedeljni sporazum o prekidu vatre za pet dana neposredno pre njegovog isteka u ponedeljak.
Načelnik vojske Abdel Fatah al-Burhan, vojni oficir od karijere, i general RSF-a Mohamed Hamdan Dagalo, bivši komandant milicije poznat kao Hemedti, uvučeni su u bitku za vlast od 15. aprila. Čini se da nijedna strana nema prednost.
„Ne želimo da koristimo smrtonosnu silu. Još uvek nismo iskoristili našu maksimalnu snagu… Ne želimo da uništimo zemlju“, rekao je Burhan u vojnom video snimku objavljenom u utorak, govoreći navijačkim snagama u vojsci bazu sa pištoljem na leđima.
„Ali ako neprijatelj ne posluša i ne odgovori, bićemo primorani da upotrebimo najjaču silu koju imamo.
RSF je u saopštenju kasno u utorak saopštila da je posvećena prekidu vatre „uprkos ponovljenim kršenjima“ od strane vojske.
U video snimku koji je RSF objavio u sredu, Hemedtijev brat i RSF broj dva Abdelrahim Dagalo pozvao je vojnike da dezertiraju i rade zajedno sa RSF.
„Svako ko želi najbolje interese Sudana treba da napusti Burhan“, rekao je on i dodao da je njegov brat dobro i da je na prvoj liniji fronta.
Sudan ima istoriju političkih prevrata, državnih udara i unutrašnjih sukoba, ali nasilje je ranije pogodilo regione daleko od Kartuma, koji je dom milionima ljudi.
Komentarišući povlačenje sudanske vojske iz pregovora u Džedi, Mohamed El Hacen Lebat, portparol Afričke unije za krizu u Sudanu, rekao je: „To nije iznenađujuće. To se često dešava. Nadamo se da će posrednik uspeti da privuče obe strane da rade na očekivani prekid vatre“.
U glavnom gradu je bila rasprostranjena pljačka i česta isključenja struje i vode. Većina bolnica je prestala sa radom.
Pre nego što je sporazum o prekidu vatre obnovljen, vojni izvor je rekao da je vojska zahtevala da se RSF povuku iz civilnih domova i bolnica kao uslov za produženje. Nakon što je dogovoreno produženje za pet dana, nastavljeni su razgovori o uslovima primirja.
Dogovor o primirju je postignut i daljinski nadgledaju Saudijska Arabija i Sjedinjene Države. Kažu da su ga prekršile obe strane, iako je primirje i dalje omogućilo isporuku pomoći za oko 2 miliona ljudi.
Sukobi su izbili i izvan glavnog grada, uključujući Darfur, region na krajnjem zapadu Sudana u kojem sukob koji je izbio 2003. godine bukti i nestaje godinama.
Ujedinjene nacije, neke humanitarne agencije, ambasade i delovi centralne vlade Sudana premestili su operacije iz glavnog grada u Port Sudan na Crvenom moru, koji je ostao miran.
Burhan i Hemedti su se sukobili oko lanca komandovanja i restrukturiranja RSF-a u okviru planiranog prelaska na civilnu vlast. Nakon što je sukob izbio, Burhan je smijenio Hemedtija sa mjesta svog zamjenika u vladajućem vijeću koje je upravljalo Sudanom otkako su dvojica srušila autokratskog islamističkog predsjednika Omara al-Bašira 2019.