Sud u Nemačkoj odbio je zahtev dvojice kritično bolesnih pacijenata da im se dozvoli da kupe lek za eutanaziju

Sud u Nemačkoj odbio je zahtev dvojice kritično bolesnih pacijenata da im se dozvoli da kupe lek za eutanaziju

Sud u Nemačkoj nije udovoljio tužbi dvojice teško obolelih pacijenata koji su tražili da im se dozvoli nabavka leka za eutanaziju.

Savezni administrativni sud odbio je da odobri tužbu dva smrtno bolesna pacijenta koji traže dozvolu da kupe smrtonosnu dozu leka pentobarbital kako bi okončali njihovu patnju.

Muškarci su se 2017. godine prijavili Federalnom institutu za lekove (BfArM) za kupovinu pentobarbitala kako bi uzeli smrtonosnu dozu kod kuće sa svojom porodicom. Jedan od pacijenata je skoro potpuno paralizovan zbog multiple skleroze, drugi je oboleli od raka.

Institut je potom odbio zahtev, pozivajući se na zakon o narkoticima. Pacijenti su bezuspešno osporili odbijanje na sudovima u pokrajini Severna Rajna-Vestfalija, a zatim su se žalili Saveznom upravnom sudu.

Taj sud je takođe na kraju odbacio njihovu tužbu, zaključivši da samoubilačke osobe „imaju druge opcije“ i da poricanje droge ne krši njihovo pravo da sebi oduzmu život kada su opasnosti od zloupotrebe droge značajne.

Njihov advokat je rekao da bi pacijenti, nakon ovog neuspeha, mogli pokušati da se žale Saveznom ustavnom sudu nakon što advokati prouče obrazloženje u odluci suda.

Savezni upravni sud je 2017. već doneo odluku da se pacijentima u „izuzetno izuzetnim slučajevima“ može dozvoliti da kupuju lekove za bezbolan kraj života.

Savezni ustavni sud Nemačke je 2020. godine priznao da osoba treba da ima pravo da izvrši samoubistvo sopstvenom odlukom uz pomoć trećih lica.

Međutim, nakon toga nijedan od nacrta zakona o asistiranom samoubistvu nije prošao u parlamentu.

U međuvremenu, Italija je dala državljanstvo neizlečivo bolesnoj 8-mesečnoj Britanci nakon što je sud u Britaniji potvrdio odluku da odbije njeno lečenje za održavanje života.