Japanski sud odbio je u utorak tužbu za odštetu koju je podnela grupa dece preživelih od atomskog bombardovanja Hirošime tražeći podršku vlade za medicinske troškove, rekavši da je nasledni uticaj izloženosti radijaciji još uvek nepoznat, prenosi AP.
Grupa od 28 tužilaca čiji su roditelji bili izloženi radijaciji u američkom atomskom napadu 6. avgusta 1945. zahtevala je od centralne vlade da ih uključi u medicinsku podršku koja je dostupna preživelima.
Okružni sud u Hirošimi saopštio je da se mogućnost naslednog efekta radijacije ne može poreći, ali ne postoji utvrđen naučni konsenzus i vladino isključenje tužilaca iz medicinske podrške nije neustavno.
Vlada je insistirala da nema naučnih dokaza koji pokazuju nasledni efekat izlaganja roditelja radijaciji na njihovu decu.
Tužioci su 2017. godine podneli tužbu tražeći od vlade po 100.000 jena (760 dolara) za odštetu, rekavši da je njihovo isključenje prekršilo ustavno pravo na jednakost.
Slična tužba njihovih vršnjaka u Nagasakiju takođe je odbijena u decembru.
Tužioci su rekli da planiraju da se žale na odluku od utorka, koju su nazvali „nepravednom“.
„To je bila izuzetno hladna presuda“, rekao je novinarima tužilac Taku Kakuda. „Kao da nam je rečeno da svojim telima dokažemo uticaj radijacije na ljude.
Atomsko bombardovanje Hirošime uništilo je grad i ubilo 140.000 ljudi. Sjedinjene Države su bacile drugu bombu tri dana kasnije na Nagasaki, ubivši još 70.000. Japan se predao 15. avgusta 1945, čime je okončan Drugi svetski rat i njegova skoro poluvekovna agresija na Aziju.
Mnogi preživeli bombaški napadi imaju trajne povrede i bolesti koje su posledica eksplozija i izloženosti radijaciji i suočeni su sa diskriminacijom u Japanu.
Njihova deca, poznata kao „hibaku nisei“, ili druga generacija preživelih atomskih bombi, kažu da su stalno zabrinuti zbog mogućih naslednih efekata radijacije od izlaganja svojih roditelja, a mnoga su razvila različite oblike raka i druge zdravstvene probleme. Njihov broj procenjuju na 300.000 do 500.000.
Trenutno, samo preživeli i oni sa prenatalnim izlaganjem koji su dobili sertifikat mogu da dobiju medicinsku pomoć od vlade za svoje bolesti zračenja i preglede raka. Vlada je počela da obezbeđuje besplatne medicinske preglede za njihovu decu 1979. godine, ali pregledi za rak nisu uključeni.
„Razumemo da je sud prihvatio naš argument“, rekao je glavni sekretar kabineta Hirokazu Macuno o odluci od utorka.