Brza analiza klimatskih naučnika pokazuje da su obilne kiše koje su prošlog meseca izazvale smrtonosna klizišta u južnoj Indiji delimično posledica klimatskih promena uzrokovanih ljudskim faktorom. Studija Vorld Veather Attribution otkrila je da su padavine od 15 centimetara (5,91 inča) tokom 24 sata između 29. i 30. jula bile 10% intenzivnije zbog globalnog zagrevanja. Grupa upozorava da će buduće emisije gasova sa efektom staklene bašte dovesti do još češćih i intenzivnijih pljuskova, što može uzrokovati slične katastrofe.
U državi Kerala, gde su klizišta usmrtile skoro 200 ljudi, a više od 130 je još uvek nestalo, padavine su bile treće najveće zabeležene od početka vođenja evidencije 1901. godine. Prošle godine su poplave u Himačal Pradešu, još jednoj indijskoj državi, rezultirale smrću više od 400 ljudi.
Marijam Zakarija sa Imperijal koledža u Londonu, koja je učestvovala u studiji, ističe da su klizišta u Vajanadu „još jedan katastrofalan primer klimatskih promena u realnom vremenu.“ Klimatski naučnici očekuju da će dok se globalno zagrevanje nastavi, ekstremni vremenski događaji, kao što su monsunske kiše, postajati sve učestaliji i intenzivniji.
U poslednje vreme, ekstremni vremenski uslovi u Kerali su uključivali i velike poplave 2018. godine, koje su pogubile najmanje 500 ljudi, te ciklonalnu oluju 2017. godine koja je ubila najmanje 250 ljudi.
Arpita Mondal sa Indijskog tehnološkog instituta u Bombaju dodaje da se ekstremni vremenski događaji, poput toplotnih talasa i kiša, povezuju sa klimatskim promenama, naglašavajući potrebu za sistemima ranog upozorenja i smanjenjem građevinskih aktivnosti u rizičnim područjima.
Preporuke studije uključuju minimiziranje krčenja šuma i eksploatacije kamena, kao i poboljšanje sistema ranog upozorenja i evakuacije kako bi se zaštitili ljudi od budućih klizišta i poplava. Studija takođe naglašava da je smanjenje šumskog pokrivača u regionu Vajanad možda doprinelo povećanom riziku od klizišta.
Madhavan Rajeevan, penzionisani visoki zvaničnik u indijskom Ministarstvu nauka o Zemlji, ističe da se, dok ne možemo sprečiti ekstremne vremenske događaje, možemo raditi na jačanju pripremljenosti i prevenciji.