Međunarodne mere za putnike iz Kine verovatno će imati mali uticaj na suzbijanje COVID-a, rekli su zdravstveni stručnjaci u utorak, ukazujući na rastuću varijantu u Sjedinjenim Državama koja može predstavljati veću pretnju.
Više od deset zemalja nametnulo je zahteve za testiranje posetiocima iz Kine, navodeći zabrinutost zbog nedostatka transparentnosti podataka o infekcijama u Pekingu i rizika od pojave nove varijante virusa.
Kina – koja doživljava eksploziju slučajeva nakon ukidanja svojih dugotrajnih mera nulte pandemije COVID-19 – označila je ograničenja kao „neprihvatljiva“ i obećala da će preduzeti kontramere.
Zašto nova ograničenja?
Kina je zvanično zabeležila samo nekoliko smrtnih slučajeva od virusa poslednjih dana – ali sa završetkom masovnog testiranja i sužavanjem kriterijuma za ono što se smatra smrtnim ishodom od COVID-a, veruje se da ti brojevi više ne odražavaju stvarnost.
Bolnice i krematorijumi su preplavljeni, što je izazvalo globalnu zabrinutost zbog porasta slučajeva.
Zemlje koje su uvele mere testiranja, uključujući SAD i Francusku, izazvale su bojazan da bi ogroman broj potencijalnih slučajeva među 1,4 milijarde stanovnika Kine mogao da dozvoli virusu da mutira u nove varijante.
Nekoliko zemalja najavilo je PCR testove za dolaske iz Kine, koji bi nakon sekvenciranja mogli omogućiti vlastima da prate moguće nove varijante.
Da li su opravdani?
Zdravstvena agencija EU ECDC prošle nedelje je nazvala blokovske testove na putnicima iz Kine „neopravdanim“ s obzirom na visok nivo imuniteta u Evropi od vakcinacije i prethodne infekcije.
Međutim, Francuska, Italija i Španija su već počele da zahtevaju testove, a zemlje EU održaće krizni sastanak na tu temu u sredu.
Francuski epidemiolog Mahmud Zureik rekao je za AFP da su takve mere „opravdane ako zemljom zapljusne talas bez presedana: bilo bi teško pustiti da avion sleti sa svakim drugim pozitivnim čovekom, a da ništa ne uradi“.
Ali on je dodao da bi takve mere bile korisne u Evropi, „trebalo bi da se primenjuju u celom šengenskom prostoru“ koji obuhvata 27 država EU.
Dominik Kostaljola, još jedan francuski epidemiolog, bio je kritičniji.
S obzirom na to da Francuska trenutno smanjuje svoj kapacitet sekvenciranja na svom domaćem terenu, testiranje dolazaka iz Kine izgleda malo više od vežbe „komunikacije“, rekla je ona za AFP.
„To nije mnogo korisno osim što ostavlja utisak da nešto radimo“, rekla je ona.
Čak je i francuski stručni komitet za COVID, koji je preporučio vladi da uvede skrining na COVID, rekao je da je malo verovatno da će ta mera odložiti širenje infekcija ili varijanti iz Kine.
„Ograničenja koja su nametnuta Južnoj Africi tokom pojavljivanja Omikrona krajem 2021. imala su vrlo mali uticaj na evoluciju epidemije u Evropi“, istakao je komitet prošle nedelje.
Gde je nova varijantna pretnja?
Poslednjih meseci niz različitih Omicron podvarijanti se takmičio za dominaciju širom sveta.
Kineski zdravstveni stručnjaci su nedavno rekli da su BA.5.2 i BF.7 najzastupljeniji u Pekingu, a obe su već prestigle više prenosivih podvarijanti u zapadnim zemljama.
Dakle, čak i ako se zapadnim zemljama upoznaju iz Kine, „granične kontrole neće imati mnogo uticaja na ove varijante“, rekao je Pol Hanter, profesor medicine na britanskom Univerzitetu Istočna Anglija.
Umesto da gledaju ka Kini, mnogi stručnjaci za viruse obraćaju pažnju na SAD i Omicron podvarijantu KSBB.1.5.
Od sredine decembra, KSBB.1.5 je skočio sa manje od 10 procenata svih nacionalnih slučajeva na preko 40 procenata, prema varijantnom tragaču američkog CDC-a.
Hanter je rekao da je „glavna buduća briga za UK trenutno varijanta KSKSB.1.5, koja je verovatno uvedena u UK iz Sjedinjenih Država i sada se povećava“.
Mogu li se varijante zadržati?
Tom Venseleers, evolucioni biolog sa belgijskog Univerziteta Leuven, napisao je na Tviteru da bi nasumično uzimanje uzoraka dolazaka iz celog sveta „verovatno bilo korisnije nego samo proveravanje kineskih putnika“.
„Možemo li zadržati nove varijante?“ pitao je Džejms Nejsmit sa Univerziteta Oksford.
„To do sada nije bilo moguće u Velikoj Britaniji i nema dokaza da je to uverljivo za UK“, rekao je on.
Iako postoji zabrinutost u vezi sa KSBB.1.5, američki virolog Angela Rasmusen je na Tviteru napisala da to nije „apokaliptična ’super varijanta’“.
Ona je ukazala na nedavna istraživanja koja ukazuju na to da bi buster doza nove bivalentne vakcine proizvela neutralizujuća antitela protiv KSBB.1.5.