Napadač ubio 4 i ranio najmanje 9 osoba u srednjoj školi u blizini Atlante, kažu zvaničnici

Napadač ubio 4 i ranio najmanje 9 osoba u srednjoj školi u blizini Atlante, kažu zvaničnici

Najmanje četiri osobe su izgubile živote, dok je devetoro povređeno u pucnjavi koja se dogodila u sredu u jednoj srednjoj školi nedaleko od Atlante u američkoj saveznoj državi Džordžija. Istražni biro Džordžije je potvrdio da su pucnji odjeknuli u školi u Vinderu, a učenici su se hitno uputili na fudbalski stadion u potrazi za sigurnošću.

Izveštaji navode da su policajci brzo reagovali na incident, preplavljujući kampus srednje škole Apalači dok su roditelji anksiozno čekali informacije o bezbednosti svoje dece. Uhapšeni osumnjičeni se nalazi u pritvoru, mada još uvek nije jasno da li je bio učenik škole.

Šerif okruga Barou, Džad Smit, je u kratkoj konferenciji za novinare ispred škole izjavio da je situacija „zla stvar“ i odbio je dati detalje o žrtvama ili osumnjičenom.

Ova tragična epizoda se dešava u kontekstu sve učestalijih pucnjava u školama širom Sjedinjenih Američkih Država poslednjih godina. Incidenti poput ovog, u kojima su ugroženi životi učenika, izazivaju žustre rasprave o kontroli oružja, ali do sada nisu doveli do značajnih promena u nacionalnim zakonima.

Svedoci su opisali haotičnu scenu koja je usledila nakon pucnjave, gde su učenici i roditelji pokušavali da se informišu i zaštite. Među njima je bio i fudbaler Džejkob King, koji je svedočio o trenutku kada su pucnjevi prekinuli njegov čas svetske istorije.

Policija je brzo reagovala, a helikopterski snimci su pokazali prisustvo velikog broja vozila hitne pomoći i policije oko škole u okrugu Barou.

Reakcije porodica na ovaj incident su bile emotivne, poput majke Erin Klark koja je u žurbi stigla do škole nakon što je dobila poruku od svog sina o aktivan strelcu. Njena molitva za sinovu sigurnost se ispunila kada ga je pronašla na stadionu.

Nadležne institucije su odmah reagovale na pozive za pomoć, a guverner Džordžije, Brajan Kemp, je pozvao sve stanovnike države da se mole za bezbednost učenika. Federalne agencije, poput FBI-a, takođe su bile uključene u koordinaciju odgovora na ovu nesreću.

Srednja škola Apalači, sa oko 1.900 učenika, postala je žarište pažnje nakon ovog tragičnog događaja, dok su i škole u Atlanti pojačale mere bezbednosti kao preventivnu meru.