Desetine stranaca zaglavljene na Haitiju dok se nasilje eskalira: Očajni pokušaji evakuacije usred haosa

Desetine stranaca zaglavljene na Haitiju dok se nasilje eskalira: Očajni pokušaji evakuacije usred haosa

Desetine stranih državljana, uključujući mnoge iz SAD-a i Kanade, nalaze se zarobljene na Haitiju dok pokušavaju da napuste zemlju pogođenu nasiljem. Ovi ljudi, koji su bili na Haitiju iz raznih razloga, sada su blokirani u hotelima i kućama, nesposobni da napuste zemlju koja je paralizovana haosom. Premijeru Haitija, Arielu Henriju, traži se ostavka, a antivladine bande bore se protiv policije, što je dovelo do zatvaranja oba međunarodna aerodroma u zemlji.

Ričard Filips, 65-godišnji Kanadjanin koji je radio na raznim projektima za UN, USAID i lokalne neprofitne organizacije, opisuje svoje iskustvo kao „ozbiljno zarobljenje“. Nakon što je završio posao u južnom delu Haitija, otkrio je da ne može da napusti zemlju avionom. I dok su neki pokušaji da pronađe alternativne načine napuštanja Haitija bili neuspešni, za mnoge ostaje jedina opcija čekanje u nadi da će se situacija smiriti.

Nasilje koje je započelo krajem februara dovelo je do smrti desetina ljudi i bezbrojnih povreda, dok su bande spaljivale policijske stanice i oslobađale zatvorenike. Sa zatvaranjem aerodroma i eskalacijom sukoba, strani državljani se suočavaju sa sve većim nemirom i nesigurnošću.

Ivon Trimbl, koja već 40 godina živi na Haitiju, opisuje trenutnu situaciju kao „potpunu anarhiju“. Ona i njen muž čekaju na privatni let za evakuaciju, ali su suočeni sa izazovima zbog opasnosti i blokade aerodroma.

Dok se međunarodna zajednica trudi da pomogne, mnogi se suočavaju sa frustracijom i osećajem bespomoćnosti. Matt Prichard, izvršni direktor misionara iz Ohaja, ne može da napusti zemlju zbog nedostatka dokumenata za njegovu porodicu.

Dok se situacija na Haitiju nastavlja da se pogoršava, strani državljani ostaju zarobljeni u središtu haosa, nadajući se da će uskoro pronaći put izvan zemlje.