Iskoristivši mirno more, krijumčari migranata su tokom vikenda poslali mnoge čamce iz Tunisa ka Italiji, a njihovi putnici su se iskrcali na malo ostrvo Lampeduza.
U jednom od čamaca kojem je u pomoć pritekao ribarski čamac, nađeno je telo migranta, a preživeli su spasiocima rekli da je nestalo oko 20 putnika tog plovila koje je krenulo iz Tunisa u subotu uveče, navode italijanski mediji.
Juče, posle četiri dana kada je nemirno more onemogućavalo putovanje, na Lampeduzu je došlo 640 migranata, a rano jutros još 179.
Italijanske vlasti su prošle nedelje trajektima i vojnim brodovima prevezle s Lampeduze na Siciliju deo ranije pristiglih migranata. To je konačno dovelo do smanjenja broja migranata na Lampeduzi na manje od 400, što se smatra maksimalnim kapacitetom.
Međutim, s novim prilivom migranata od juče, broj migranata na ostrvu je ponovo povećan na gotovo 1.100.
Iako je desničarska premijerka Đorđa Meloni najavila borbu protiv krijumčarenja migranata i humanitarnih brodova koji ih spasavaju, migranti se i dalje odlučuju za opasno putovanje preko Sredozemnog mora u nadi da će u Evropi naći rodbinu i posao.
Prema zvaničnim podacima, u Italiju je od početka ove godine stiglo 36.000 migranata, što je gotovo četiri puta više u odnosu na isti period u prethodne dve godine.
Italija ne odobrava zahteve većine migranata za azil uz argument da oni beže od siromaštva, a ne od rata ili progona. Ali pošto mali broj zemalja ima sporazum sa Italijom o repatrijaciji, mnogi migranti joj ostaju godinama ili pokušavaju da se sami domognu Zapadne Evrope.
Italijanski apeli drugim državama u EU da prihvate određeni broj migranata nisu urodili plodom.