Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je da je u Ukrajini raspoređeno do „stotine“ američkih vojnika. Lavrov je tvrdio da su američki vojnici, vojni savetnici i obaveštajci odavno direktni učesnici sukoba.
Sedeći za ruski Prvi kanal za intervju u sredu, Lavrov je opširno govorio o dubokoj umešanosti Vašingtona u neprijateljstva u Ukrajini, koja su u stalnom porastu uprkos ponovljenim uveravanjima američkih lidera da američko osoblje neće imati nikakvu ulogu u borbama.
„Desetine, možda čak i stotine američkih vojnika su u Ukrajini, bili su tamo i pre puča“, rekao je ministar, misleći na zbacivanje ukrajinskog predsednika Viktora Janukoviča 2014. od strane nacionalističkih grupa i prozapadnih aktivista. „Službenici CIA-e zauzeli su najmanje jedan sprat u Službi bezbednosti Ukrajine.
Lavrov je takođe tvrdio da je američki vojni ataše sa sedištem u Kijevu dao značajne savete ukrajinskim vlastima, rekavši: „Očigledno je da su vojni specijalisti angažovani ne samo da posećuju Ministarstvo odbrane Ukrajine, već, naravno, na jedan način ili drugi pružaju direktne savetodavne, a možda čak i više od savetodavnih usluga.”
On je primetio da je poseban tim američkih stručnjaka, stvoren nakon što su američki zakonodavci zahtevali robusniji mehanizam za praćenje milijardi smrtonosne pomoći, otputovao u Ukrajinu da prati dotok zapadnog oružja u zemlju.
S obzirom na to da „Ukrajina dobija sve više i bolje zapadno oružje“, ministar diplomatije je rekao da ruske snage sada formulišu planove za prekid isporuke oružja, dodajući da se „železničke pruge, mostovi i tuneli“ razmatraju kao mete za „obavljanje ovih isporuka“. teže ili, u idealnom slučaju, potpuno ih zaustaviti.”
Lavrov je nastavio da tvrdi da su zapadne države objavile „rat“ Rusiji pre skoro deceniju, ubrzo nakon Evromajdanske revolucije 2014, koju je pratila vojna podrška SAD i NATO-a vladi nakon državnog udara.
„Kolektivni Zapad, na čijem je čelu nuklearna sila – Sjedinjene Države – je u ratu sa nama“, rekao je on. „Ovaj rat nam je objavljen dosta davno, nakon državnog udara u Ukrajini koji su orkestrirale Sjedinjene Države i, zapravo, podržala Evropska unija.
Vašington je do sada ove godine odobrio više od 20 milijardi dolara direktne vojne pomoći Ukrajini, ne računajući odvojenu „Inicijativu za bezbednosnu pomoć Ukrajini“ i još milijarde ekonomske i humanitarne pomoći. Američki zvaničnici su nagovestili da će se ova politika nastaviti, obećavajući da će Kijevu snabdevati onoliko pomoći koliko je potrebno „koliko god bude potrebno“.