Nakon zabrane abortusa u Teksasu, stopa smrtnosti novorođenčadi u državi porasla je i više je umrlo od urođenih mana, pokazuje studija objavljena u ponedeljak.
Analiza sa Univerziteta Džons Hopkins je najnovije istraživanje kojim se pronalaze veće stope smrtnosti novorođenčadi u državama sa ograničenjima abortusa.
Istraživači su pogledali koliko je novorođenčadi umrlo pre svog prvog rođendana nakon što je Teksas usvojio zabranu abortusa u septembru 2021. Uporedili su smrt beba u Teksasu sa onima u 28 država – neke takođe sa ograničenjima. Istraživači su izračunali da je u Teksasu bilo 216 smrtnih slučajeva više nego što se očekivalo između marta i decembra naredne godine.
U Teksasu je stopa smrtnosti novorođenčadi u 2022. porasla za 8% na 5,75 na 1.000 rođenih, u poređenju sa povećanjem od 2% u ostatku SAD-a, prema studiji objavljenoj u časopisu JAMA Pediatrics.
Među uzrocima smrti, urođene mane su pokazale povećanje od 23%, u poređenju sa smanjenjem od oko 3% u ostatku SAD-a. Teksaški zakon blokira abortuse nakon otkrivanja srčane aktivnosti, obično pet ili šest nedelja u trudnoći, mnogo pre testova se rade za otkrivanje fetalnih abnormalnosti.
„Mislim da ovi nalazi jasno pokazuju potencijalno razorne posledice koje zabrane abortusa mogu imati“, rekla je koautorka Suzanne Bell, istraživačica plodnosti.
Doktori su tvrdili da je zakon previše restriktivan prema ženama koje se suočavaju sa komplikacijama u trudnoći, iako je Vrhovni sud države prošlog meseca odbacio slučaj koji je želeo da ga oslabi.
Smrti novorođenčadi su relativno retke, rekao je Bell, tako da je tim bio pomalo iznenađen nalazima. Zbog malog broja, istraživači nisu mogli da analiziraju stope za različite populacije, na primer, da vide da li stope rastu više za određene rase ili socioekonomske grupe.
Ali rezultati nisu iznenadili Tifani Grin, ekonomistu Univerziteta Viskonsin-Medison i naučnik za zdravlje stanovništva koji proučava posledice rasnih nejednakosti na reproduktivno zdravlje. Ona je rekla da su rezultati u skladu sa ranijim istraživanjima o rasnim disparitetima u stopama smrtnosti novorođenčadi zbog državnih razlika u finansiranju abortusa Medicaid-om. Mnogi ljudi koji abortiraju podložni su komplikacijama u trudnoći, rekao je Grin, koji nije bio deo istraživanja.
Stephen Chasen, specijalista za medicinu majke i fetusa u Veill Cornell Medicine, rekao je da ograničenja abortusa imaju druge posledice. Čejsen, koji nije imao nikakvu ulogu u istraživanju, rekao je da je ljudima koji nose trudnoću sa fetalnim anomalijama potrebna dodatna podrška, obrazovanje i specijalizovana medicinska nega za majku i novorođenče – za sve to zahtevaju resurse.