Šestonedeljna zabrana abortusa na Floridi dovela do drastičnog pada broja abortusa

Šestonedeljna zabrana abortusa na Floridi dovela do drastičnog pada broja abortusa

Nedavne studije pokazale su da je šestonedeljna zabrana abortusa na Floridi imala značajan uticaj na broj abortusa u toj državi, sa dramatičnim padom od 30% u maju i 35% u junu u odnosu na prosečne mesečne brojeve pre zabrane.

Prema podacima, broj abortusa na Floridi smanjen je na procenjenih 5.630 u maju i 5.200 u junu, u poređenju sa prosečnim brojem od oko 8.050 abortusa mesečno između januara i marta 2024. godine. Ovaj pad se dogodio uprkos povećanju broja abortusa u aprilu, kada je zabeleženo 9.730 abortusa pre nego što je zabrana stupila na snagu 1. maja.

Isak Madou-Zimet, glavni istraživač sa Gutmaher instituta, ističe da podaci osvetljavaju „haos i konfuziju“ izazvanu zabranom, koja je otežala pristup abortusu ženama na Floridi i u okolnim državama sa sličnim ili strožim zakonima.

„Dobijanje abortusa na Floridi postalo je mnogo teže, sa dalekosežnim implikacijama za stanovnike Floride koji sada moraju da pređu više državnih granica da bi izvršili abortus nakon šest nedelja trudnoće“, rekao je Madou-Zimet. On je dodao da ovo takođe utiče na žene iz drugih država koje su ranije dolazile na Floridu za abortus.

Pre zabrane, Florida je imala prosečno 8.050 abortusa mesečno u prvom kvartalu 2024. godine. Porast broja abortusa u aprilu za 21% može se povezati sa naporima žena da izvrše abortus pre nego što zabrana stupi na snagu. Nakon uvođenja zabrane, broj abortusa opao je za 7% širom Sjedinjenih Država, s tim da je pad na Floridi činio otprilike trećinu ukupnog smanjenja.

Zabrana na Floridi je takođe imala uticaj na žene širom juga Sjedinjenih Država, koje su ranije dolazile na Floridu zbog pristupa abortusu. Sada, žene iz Floride mogu biti primorane da putuju do Severne Karoline, koja ima 12-nedeljnu zabranu, ili do Virdžinije ili Portorika za medicinski neophodan abortus.

Istraživači primećuju da je upotreba abortivnih pilula putem telezdravstva mogla ublažiti deo uticaja zabrane, pružajući alternativu ženama koje ne mogu putovati ili koje su pogođene restriktivnim zakonima.

Keli Baden, potpredsednica Instituta Gutmaher za javnu politiku, naglašava da ovi podaci „ponovno pokazuju štetu koju su odluke protiv abortusa na američkom Vrhovnom sudu prouzrokovale“. Baden je dodala da će glasači Floride na novembarskim izborima imati priliku da odluče o zaštiti abortusa u državnom ustavu. Ako predlog prođe sa najmanje 60% glasova, to bi moglo omogućiti pravni put za osporavanje trenutnih ograničenja i drugih restriktivnih zakona.