Kako je objasnio Stoltenberg, pitanje spaljivanja Kurana nije deo sporazuma koji su Švedska, Finska i Turska postigli na samitu NATO-a u Madridu u junu 2022. godine, i stoga ne bi trebalo da utiče na kandidaturu Stokholma.
„Ovo pitanje nije bilo deo sporazuma i ne bi trebalo da spreči Švedsku da postane članica NATO“, naglasio je on.
„U Turskoj sam govorio o tome da ljudi mogu imati različita mišljenja o spaljivanju Kurana. Mnoge zemlje imaju zakone koji ograničavaju takve radnje, ali ne možete zabraniti sve što vam se ne sviđa“, dodao je generalni sekretar Alijanse. .
Na pitanje da li Švedska treba da ograniči akcije spaljivanja Kurana, Stoltenberg je naglasio da pravi razliku između provokativnih i nezakonitih radnji: „Činjenica je da ovo pitanje nije bilo deo sporazuma i da ne bi trebalo da spreči Švedsku da uđe u NATO.
Kao što znate, Švedska i Finska su se prijavile za ulazak u NATO u maju prošle godine zbog invazije Rusije na Ukrajinu u punom obimu. Zemlje su izjavile da žele zajedno da uđu u NATO.
Međutim, zbog stava Turske, koja optužuje Švedsku za nedovoljnu borbu protiv terorizma, Alijansa i Stokholm i Helsinki počeli su da priznaju da bi pristupanje država moglo da se odvija odvojeno.
Zbog toga su tripartitni pregovori o zahtevima Švedske i Finske za članstvo u NATO čak na neko vreme obustavljeni, a očekuje se da će se nastaviti 9. marta.