Stela Asanž zahvaljuje australijskim zakonodavcima na slobodi osnivača Vikiliksa

Stela Asanž zahvaljuje australijskim zakonodavcima na slobodi osnivača Vikiliksa

Stela Asanž izrazila je zahvalnost grupi zakonodavaca koji se zalažu za oslobađanje njenog supruga, osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža, tokom njenog poseta australijskom parlamentu. Politčki lideri su bili podeljeni po pitanju dobrodošlice osuđenog kriminalca u njegovoj rodnoj zemlji. „Džulijan je presrećan i veoma zahvalan narodu Australije, članovima parlamenta, vladi, kao i opoziciji koja se udružila u izražavanju potrebe za njegovim oslobađanjem,“ izjavila je Stela Asanž.

Od kada je stigao u Australiju u sredu nakon priznanja krivice za dobijanje i objavljivanje američkih vojnih tajni u dogovoru sa Ministarstvom pravde SAD, što je okončalo njegov 14-godišnji pravni spor za slobodu, Asanž nije dao javne izjave.

Parlamentarna grupa „Vratite Džulijana Asanža kući“ započela je sa nekoliko saveznih zakonodavaca 2019. godine i proširila se na 47 – jedna od pet u Kanberi – kako je rastao konsenzus da je gonjenje zbog objavljivanja skoro pola miliona Vikiliksovih dokumenata o američkim ratovima u Iraku i Avganistanu 2010. godine trajalo predugo.

Njegovi advokati sada ciljaju da iskoriste javnu i političku podršku iza kampanje za pomilovanje Asanžove osude. „Predsednik (Džo) Bajden ili bilo koji budući predsednik apsolutno mogu i, po mom mišljenju, trebalo bi da pomiluju Džulijana Asanža,“ rekao je advokat Beri Polak.

Iako su australijski zakonodavci uglavnom saglasni da je vreme da Asanž bude vraćen kući, nisu se složili da li zaslužuje isti nivo podrške kao Australijanci koji su nedavno pušteni iz proizvoljnog pritvora u Kini, Iranu i Mjanmaru zahvaljujući intervenciji vlade.

Premijer Entoni Albanese bio je pohvaljen diplomatskim uspehom koji je omogućio Asanžu da bude oslobođen iz londonskog zatvora i da otputuje na Severnomarijanske ostrva, američku teritoriju na zapadnom Pacifiku, gde je priznao krivicu za jednu optužbu po Zakonu o špijunaži.

Sa zaslugom za pet godina provedenih u zatvoru Belmarš boreći se protiv izručenja, dozvoljeno mu je da se vrati u Australiju bez izdržavanja dalje zatvorske kazne. Zakonodavci iz opozicije tvrdili su da Albanese rizikuje naprezanje odnosa sa Sjedinjenim Državama, najvažnijim partnerom Australije u oblasti bezbednosti, tako što je nazvao Asanža trenutke nakon što je bivši haker sleteo u Kanberu.

„Nije potrebno ni prikladno da Entoni Albanese dočeka Džulijana Asanža kući istog dana kada je priznao špijunažu,“ rekao je portparol opozicije za spoljne poslove Simon Birmingham. Međutim, Stela Asanž tvrdi da njen suprug nikada ne bi trebalo da bude optužen.

„On je priznao krivicu zbog novinarstva. Ovaj slučaj kriminalizuje novinarstvo, standardnu novinarsku aktivnost sakupljanja i izveštavanja vesti,“ rekla je.

Asanž je optužen za primanje i objavljivanje ratnih dnevnika i diplomatskih depeša koje detaljno opisuju američke vojne zločine u Iraku i Avganistanu. Njegove aktivnosti su podržane od strane zagovornika slobode medija, koji su pozdravili njegovu ulogu u otkrivanju vojnog ponašanja koje bi inače bilo skriveno od javnosti i upozorili na hladan efekat na novinare. Među fajlovima objavljenim od strane Vikiliksa bio je video snimak napada američkog helikoptera 2007. godine u Bagdadu u kojem je poginulo 11 ljudi, uključujući dva novinara Rojtersa.

Pratitelji su Asanža slavili kao borca za transparentnost, ali nacionalni bezbednosni sokoli su ga osudili, tvrdeći da njegove akcije ugrožavaju živote i daleko prevazilaze okvire tradicionalnih novinarskih dužnosti.

Upitan na konferenciji za novinare nakon Asanžovog povratka, Albanese je odbio da kaže da li smatra da je on novinar koji je nepravedno proganjan od strane američkih vlasti.

„Mislim da će i dalje postojati različita mišljenja o Džulijanu Asanžu i njegovim aktivnostima,“ rekao je Albanese.

„Moj posao kao premijera bio je da čvrsto kažem da bez obzira na mišljenja koja ljudi imaju, nema smisla ova konstantna zatvorska kazna,“ dodao je Albanese.

Ministarka spoljnih poslova Australije Peni Wong distancirala se od kampanje Asanža za pomilovanje zbog krivičnog dela.

„To je stvar gospodina Asanža i njegovog pravnog tima, a odluka o tome je stvar Sjedinjenih Država,“ rekla je Wong.

„Mi smo srećni što je on kod kuće. Smatrali smo da je njegov pritvor previše trajao,“ dodala je.

Stela Asanž, južnoafrički pravnik koji je oženio svog supruga u zatvoru 2022. godine, dao je malo naznaka o njegovoj budućoj karijeri.

„On planira da svakodnevno pliva u okeanu. Planira da spava u pravom krevetu. Planira da proba pravu hranu i planira da uživa u svojoj slobodi,“ rekla je.

„Džulijan je najprincipijelniji čovek koga poznajem i uvek će se boriti za ljudska prava i govoriti protiv nepravde, i može da bira kako će to raditi jer je slobodan čovek,“ dodala je.