Starački domovi u Kini se bore da zaštite stanovnike od COVID talasa

Starački domovi u Kini se bore da zaštite stanovnike od COVID talasa

Starački domovi u Kini vode tešku bitku kako bi zaštitili svoje starije stanovnike dok talas infekcija COVID-19 zapljuskuje zemlju nakon popuštanja vladine politike nulte tolerancije virusa.

Ustanove se zaključavaju od spoljašnjeg sveta sa osobljem koje spava na licu mesta, dok se bore da se dočepa droge.

Vlasti su upozorile na brzi rast broja slučajeva, a zvaničnik ministarstva industrije Džou Đian rekao je u sredu da zemlja „čini sve napore da poveća proizvodnju ključnih lekova“.

Stručnjaci strahuju da je zemlja loše opremljena da upravlja „izlaznim talasom“ infekcija dok se nastavlja sa ponovnim otvaranjem, a milioni ranjivih starijih ljudi još uvek nisu u potpunosti vakcinisani.

A ustanove za brigu o starima sada su prepuštene same sebi kako se društvo ponovo otvara, rekao je menadžer jednog privatnog doma u Pekingu.

„Potpuno smo zatvoreni“, rekao je za AFP menadžer, koji je tražio da ostane anoniman.

Dozvoljeni su samo hrana i zalihe — nikome nije dozvoljeno da uđe ili izađe.

On je rekao da je dom naručio medicinske zalihe „po visokoj ceni“, ali one još nisu stigle posle nedelju dana, dok je gradska logistička mreža bila pogođena infekcijama među dostavljačima.

Upozorio je da bi bilo nemoguće zauvek zadržati virus.

„Kuriri i osoblje za dostavu su skoro svi pozitivni na COVID“, rekao je on. „Čak i ako dezinfikujete ili bacite svu spoljnu ambalažu, plus plastičnu ambalažu, ne možete prskati dezinfekciono sredstvo na svu hranu koja dolazi.“

Mnoge kineske ustanove za stara lica već su zatvorene nedeljama nakon direktiva lokalne vlade, a dom za starije osobe Iuecheng u Pekingu rekao je prošle nedelje da je već zatvoren skoro 60 dana.

U Šangaju, starački dom Ksiangfu saopštio je ove nedelje da će nastaviti sa „zatvorenim upravljanjem“, primoravajući sve zaposlene da spavaju na licu mesta i dajući osoblju testove na nukleinsku kiselinu svaki dan.

„Pošto društvo optimizuje politiku prevencije i kontrole, naš dom bi posebno trebalo da održava visoku budnost“, navodi se u svom saopštenju.

Bolnice pod pritiskom

Posete klinikama za bolne groznice porasle su u danima nakon što je Kina prošle nedelje ukinula ograničenja, iako je Svetska zdravstvena organizacija saopštila da se virus već široko širi u zemlji jer „mere kontrole same po sebi nisu zaustavljale bolest“.

Učinak naglog pomeranja sa nulte-COVID-a se i dalje odvija, a više pogrebnih preduzeća u prestonici kaže za AFP da su doživeli nedavni porast potražnje.

Zdravstvene vlasti nisu prijavile nijedan smrtni slučaj od COVID-19 u protekloj sedmici, ali su priznale da zvanične brojke više ne prikazuju potpunu sliku domaćih infekcija sada kada su zahtjevi za masovno testiranje odbačeni.

„Imali smo stotine pacijenata, od kojih je veliki broj pacijenata dolazio iz domova za stare iu 90-im godinama“, iako se činilo da je bilo nekoliko teških slučajeva, rekla je za AFP jedna medicinska sestra u bolnici u Pekingu, koja je tražila da ostane anonimna.

Medicinska sestra, koja je nedavno i sama dobila COVID-19 i koja se vratila na posao nakon samo tri dana, rekla je da je više od polovine njegovih kolega zaraženo poslednjih nekoliko dana.

„Možemo samo da se nateramo da radimo da bi bolnica radila“, rekao je on. „Na posao se vraćaju oni koji nemaju temperaturu i imaju samo blage simptome.