Irak je u utorak zatvorio kamp u kojem su smešteni interno raseljeni Iračani sa navodnim vezama sa grupom Islamska država, saopštilo je ministarstvo za migracije i raseljavanje, prenosi AP.
U saopštenju se navodi da je zatvaranje kampa došlo kao deo vladinog programa koji ima za cilj da „okonča dosije o raseljavanju“ u zemlji, gde je 1,2 miliona Iračana i dalje interno raseljeno nakon godina sukoba.
Humanitarni radnici kritikovali su zatvaranje kao ishitreno i haotično.
U ponedeljak su stanovnici i humanitarni radnici u kampu Jadah 5 u Kajari na severu Iraka — u kome je bilo smešteno oko 300 porodica — bili obavešteni od strane vladinih i bezbednosnih zvaničnika da moraju da napuste kamp do srede, dan pre početka muslimanske proslave Eid al-Fitr.
Irak je dugo pokušavao da zatvori kamp za raseljavanje, jedan od poslednjih preostalih u oblastima pod federalnom kontrolom, ali se suočio sa odbijanjem humanitarnih grupa koje su zabrinute zbog integracije ranjivih porodica, uključujući mnoge žene i decu, stigmatizovane zbog njihove navodne ili stvarne pripadnosti IS-u .
Humanitarni radnici su u utorak rekli da su ih snage bezbednosti zaključale iz kampa i da su stanovnici iseljeni nakon što su dobili dva dana unapred da odu. Dopisnik Asošiejted presa koji je pokušao da dođe do kampa našao ga je okružen jakim obezbeđenjem i nije mu bilo dozvoljeno da uđe u prostorije.
Nekoliko zvaničnih obaveštenja o zatvaranju kampa je poslato u poslednjih godinu i po dana, ali su kasnije odloženo. Ovog puta, međutim, zatvaranje je došlo ranije nego što se očekivalo.
Iračko Ministarstvo za migracije i raseljavanje je 23. marta poslalo pismo Međunarodnoj organizaciji za migracije, koja koordinira humanitarnu pomoć u kampu, obaveštavajući je da će kamp biti zatvoren za 60 dana. U pismu nije naveden razlog za zatvaranje.
Portparol IOM-a je rekao da je organizacija svjesna da su stanovnici primili obavještenje da će kamp biti zatvoren, ali je odbio da daje dalje komentare.
„Svi moraju da odu – nemaju drugu opciju“, rekao je Ali Abas, portparol ministarstva. On je rekao da je svakoj porodici dato 1.500.000 iračkih dinara (oko 1030 dolara) da pronađe novi smeštaj.
Abas nije naveo razlog za odluku o zatvaranju, a nije jasno ni zašto je ministarstvo pomerilo rok u maju naveden u pismu.
U saopštenju ministarstva, koje su preneli državni mediji, kaže se da su se „svi raseljeni vratili u svoja prvobitna mesta stanovanja na dobrovoljnoj osnovi“.
Naredba da se kamp napusti u ponedeljak, „bila je iznenadna, bez najave“, rekao je radnik humanitarne organizacije koja radi u kampu, govoreći pod uslovom anonimnosti iz straha da će vlada uzvratiti nevladinoj organizaciji. „Tako su (stanovnici) bili zbunjeni kako da napuste kamp.“
Drugi humanitarni radnik, koji je takođe želeo da ostane anoniman, rekao je da je stanovnicima rečeno da će, ako ne odu, „vojska ući i izbaciti sve one koji ostanu“, dodajući da su zaposleni u ministarstvu i snage bezbednosti „počeli da oduzimaju (identifikacionih) dokumenata ljudi kako bi bili sigurni da će otići.”
Snage bezbednosti su u utorak sprečile radnike UN i nevladinih organizacija da uđu u prostorije, rekli su humanitarni radnici, a od popodneva je sve osim oko 15 do 20 porodica napustilo kamp.
Stanovnici logora često strahuju od nasilja od strane milicija i plemena ako se vrate u svoja područja porekla.
Vlasti su krajem 2020. počele brzi napor da zatvore kampove za raseljena lica širom zemlje u nastojanju da nastave sa naporima za oporavak koji su kasnili godinama nakon poraza ID. Većina kampova je zatvorena, osim onih u poluautonomnoj kurdskoj regiji, i jednog u kojem su smešteni povratnici iz kampa al-Hol u Siriji.
Međunarodne organizacije su navele sveprisutno nasilje, eksploataciju i bezakonje u kampu al-Hol i pozvale zemlje u kojima su tamo smešteni građani da ih vrate u domovinu.