DžEKSON – Frustrirani stanovnici glavnog grada Misisipija čekali su u sredu u dugim redovima na mestima za distribuciju gde su volonteri delili kutije flaširane vode nakon što je loše održavana fabrika za prečišćavanje otkazala ove nedelje, zbog čega su slavine presušile, prenosi Rojters.
Stotine vozila se vijugalo ispred jedne lokacije u gradu Džeksonu kojim upravlja Vojska spasa, dok su muškarci i žene punili gepeke i zadnja sedišta sanducima vode. Drugi su tražili vodu u lokalnim prodavnicama gde su zalihe bile iscrpljene ili rasprodate.
„Tužno je, tužno je. A ja ne mogu da priuštim ni da se iselim iz Džeksona, pa moram da ostanem ovde i da se bavim ovim“, rekla je Kendra Pejn, majka dvoje dece, nakon što je kupila desetak kutija vode u lokalnom Volmartu.
Mnoga preduzeća su ponovo zatvorena u Džeksonu i okolini, gde živi 180.000 ljudi. Lokalne škole i državni univerzitet Džekson, istorijski crnački koledž, nastavili su nastavu onlajn.
Postrojenje za prečišćavanje, koje je dugo mučilo neadekvatne probleme sa osobljem i održavanjem, pokvarilo se zbog komplikacija nakon vikenda sa jakim kišama i poplavama, što je razbesnelo stanovnike grada koji je oko 80% Afroamerikanaca.
„Džekson je u krizi vode i ne verujemo u kojoj vodi možemo da se okupamo“, rekla je Kasandra Velčlin, 49, socijalna radnica. Rekla je da je njena petočlana porodica imala sreće jer je mesto njene sestre van grada bilo dostupno za bezbedno tuširanje.
Kao mera zaustavljanja za vraćanje pritiska u sistem za vodu, ekipe su se potrudile da instaliraju privremenu pumpu u O.B. Kertisova fabrika, koja je u ponedeljak prestala sa radom i grad od oko 180.000 ljudi ostavila bez tekuće vode.
Grad će verovatno doživeti izvesno olakšanje postavljanjem privremene pumpe, što bi povećalo kapacitet fabrike.
Hitan slučaj je već vratio postrojenje na oko 40 odsto kapaciteta. Uprkos tome, sistem i dalje nije imao dovoljan pritisak vode da garantuje uslugu širom grada.
Gradonačelnik Džeksona Čokve Antar Lumumba bio je optimističan u sredu ujutru, rekavši za CNN da se očekuje da će voda biti vraćena stanovnicima do kraja nedelje.
Kao deo svog odgovora, država je takođe donela 10 traktorskih prikolica vode koja nije za piće i očekuje još više od 100 kamiona u narednim danima, rekao je novinarima u utorak Stiven Mekrejni, direktor za upravljanje vanrednim situacijama u državi. Sredstva koja nisu za piće namenjena su za ispiranje toaleta i pranje veša.
U ponedeljak uveče, guverner Tejt Rivs proglasio je vanredno stanje i pozvao Nacionalnu gardu da pomogne u naporima da se pruži pomoć gradu.
Predsednik Džo Bajden razgovarao je sa Lumumbom telefonom u sredu, dan nakon što je njegova administracija odobrila proglašenje vanrednog stanja i naredila saveznu pomoć kao dopunu odgovoru države.
„Razgovarali su o naporima za reagovanje u vanrednim situacijama koji su u toku, uključujući podršku FEMA, EPA i Vojnog korpusa, a predsednik je izrazio odlučnost da pruži federalnu podršku za rešavanje trenutne krize i dugoročnih napora da se obnovi Džeksonova vodovodna infrastruktura“, saopštila je Bela kuća. .
Čak i pre krize, grad je bio pod obaveštenjem da proključa voda poslednjih mesec dana zbog „povišenog nivoa zamućenosti“, zbog čega voda deluje zamućeno. To je usledilo posle niza poremećaja u vodosnabdevanju grada poslednjih godina izazvanih visokim nivoom olova, bakterijskom kontaminacijom i oštećenjem od oluje.
Reeves, republikanac, tvrdi da je postrojenje za prečišćavanje vode patilo od godina lošeg upravljanja gradom, dok je Lumumba optužio državu da nije podržala napore za održavanje i ažuriranje postrojenja.
Obe strane se slažu da su poplavne vode ušle u postrojenje i promenile hemiju vode. To je učinilo postojeći tretman neadekvatnim, što je primoralo postrojenje da se zatvori.
Mnogi stanovnici Džeksona kažu da nedostatak ulaganja u Džeksonovu vodnu infrastrukturu odražava rasni sastav grada.
„Ekstremna rasistička politika se stavlja pred ljude. Vreme je da to stavimo po strani“, rekla je Danijel Holms, stanovnica Džeksona i organizatorka socijalne pravde.
Bajden proglasio vanredno stanje zbog krize vode u Misisipiju