UN: Stabilnost Libije u većem riziku nakon smrtonosnih sukoba milicija, previranja u Nigeru i Sudanu

UN: Stabilnost Libije u većem riziku nakon smrtonosnih sukoba milicija, previranja u Nigeru i Sudanu

Stabilnost Libije je u većem riziku nakon nedavnih sukoba milicija i usred previranja u susednom Sudanu i Nigeru koja bi se mogla preliti na naftom bogatu severnoafričku naciju, izjavio je u utorak specijalni izaslanik te zemlje u Ujedinjenim nacijama, piše AP.

Abdulaje Batili rekao je Savetu bezbednosti UN da su političke podele u Libiji „prepune rizika od nasilja i raspada za zemlje“. On je pozvao rivalske frakcije u zemlji da reše sva pitanja vezana za izbore kako bi moglo da se održi dugo odlagano glasanje.

„Od suštinske je važnosti da se obnovi stabilnost Libije, da se očuva regionalna bezbednost“, rekao je on. „Bez inkluzivnog političkog sporazuma koji utire put za mirne, inkluzivne i transparentne izbore širom Libije, situacija će se pogoršati i izazvati dodatnu patnju libijskog naroda.

Libija je upala u haos nakon što je pobuna koju podržava NATO zbacila i ubila dugogodišnjeg diktatora Moamera Gadafija 2011. Zemlja se podelila u haosu koji je usledio, sa rivalskim administracijama na istoku i zapadu koje podržavaju odmetničke milicije i strane vlade.

Trenutna politička kriza u zemlji proizilazi iz neuspeha održavanja izbora kako su zakazani za 24. decembar 2021. i odbijanja premijera Abdula Hamida Dbeibaha — koji je predvodio prelaznu vladu u glavnom gradu Tripolija — da podnese ostavku. Kao odgovor, libijski parlament sa sedištem na istoku imenovao je rivalskog premijera Fatija Bašagu, ali ga je suspendovao u maju. Moćni komandant Kalifa Hifter nastavlja da vlada na istoku.

Bathili je izrazio nadu da se diskusije o izmenama nacrta izbornih zakona kako bi se pozabavile prazninama, nedoslednostima i tehničkim poteškoćama mogu završiti u narednim nedeljama. Ujedinjene nacije rade sa svim strankama na tome da imaju sveobuhvatan politički dogovor o pitanjima u vezi sa novom vladom i da osiguraju sigurnost i jednake uslove za sve kandidate na izborima.

„Ja sam optimista“, rekao je Batili novinarima kasnije. „U ovoj fazi ne mogu da odredim datum. Naravno, zamislili smo da se izbori održe 2023. godine, ali ono što je važno je da ovaj sporazum može postati stvarnost.

On je savetu rekao da je krhka stabilnost u Tripoliju narušena od 14. do 15. avgusta žestokim oružanim sukobima između rivalskih milicija u gradu, u kojima je navodno ubijeno najmanje 55 ljudi i povređeno preko 100, uključujući neodređeni broj civila.

On je takođe ukazao na borbu ovog meseca između „naoružanih elemenata“ sa sedištem u južnoj Libiji i vladinih trupa u susednom regionu Tibesti u Čadu kao još jedan razlog zašto su političke podele u Libiji „prepune rizika od nasilja i dezintegracije zemalja“.

Ambasadorka SAD Linda Tomas-Grinfild osudila je borbe između milicija u Tripoliju i rekla da bi nestabilnost u Sudanu i Nigeru mogla da preraste u šire nasilje. Ona je rekla da je libijski narod spreman na kompromis i stabilnost.

Ona je takođe rekla da će Sjedinjene Države nastaviti da „svetle pažnju na poguban uticaj Vagner grupe u Libiji i širom Afrike“.

Napominjući da ruska plaćenička grupa deluje u Maliju, Burkini Faso, Nigeru i Sudanu, ona je rekla da njeno rukovodstvo „nije krilo svoje ambicije da stekne dalje uporište u Africi i svoje zanemarivanje teritorijalnog integriteta Libije“.

Bathili je potvrdio da su Vagnerovi plaćenici u Libiji, ali je rekao da UN nemaju informacije o veličini njihovog prisustva ili opremi.

Krajem marta je rekao da je nakon posete Sudanu, Čadu i Nigeru bio optimista da će povući svoje borce i plaćenike iz Libije. Ali dve nedelje kasnije, primetio je, izbile su borbe između rivalskih generala u Sudanu, a prošlog meseca je šef predsedničke garde Nigera nadmašio predsednika.

Bathili je rekao da je granica Libije sa Sudanom otvorena za naoružane grupe, plaćenike i vođe bandi koji se bave ilegalnom migracijom, ilegalnim rudarenjem, trgovinom drogom i drugim kriminalnim aktivnostima. Ali do sada, rekao je, nije bilo velikog priliva sudanskih izbeglica u Libiju.

Što se tiče Nigera, Bathili je rekao da je, kao i druge zemlje u afričkom regionu Sahela, pogođen krizom u Libiji. Neki Nigerijci su se pridružili plaćenicima u Libiji, a naoružani elementi u Nigeru su aktivni duž granice.

Ako se vojska Nigera raspadne, rekao je Batili, „destabilizacija Nigera će nesumnjivo imati posledice po Libiju, i obrnuto“.