U petak će predsednik Venecuele, Nikolas Maduro, položiti zakletvu za svoj treći šestogodišnji mandat na ceremoniji koju organizuje kongres pod kontrolom vladajuće stranke. Međutim, ovaj događaj obeležava duboka politička kriza i sumnje u regularnost prošlogodišnjih izbora.
Maduro je proglašen pobednikom predsedničkih izbora 28. jula, ali opozicija predvođena Edmundo Gonzalesom tvrdi da je upravo Gonzales odneo pobedu, pozivajući se na nezvanične rezultate i nezavisne analize glasova. Nacionalni izborni savet i venecuelanski sudovi, preplavljeni Madurovim lojalistima, odbacili su opozicione tvrdnje, produbljujući političku nestabilnost i međunarodnu izolaciju zemlje.
Ceremonija polaganja zakletve biće održana uz demonstracije Madurovih pristalica, dok opozicija poziva na masovne proteste širom zemlje. Opoziciona liderka Marija Korina Mačado pozvala je građane da se okupe u četvrtak, optužujući Madura za gušenje demokratije i produbljivanje nejednakosti.
Edmundo Gonzales, koji je u egzilu u Španiji, najavio je mogućnost povratka u Karakas, iako nije precizirao svoje planove. Njegov povratak bi mogao dodatno rasplamsati političke tenzije.
Iako su nestašice hrane i hiperinflacija koje su dominirale Madurovim prvim mandatima ublažene, ekonomija Venecuele ostaje u teškom stanju. Minimalna plata je manja od 2 dolara mesečno, dok korupcija i privilegije elita u blizini vlasti izazivaju rastuću nejednakost.
Više od 7,7 miliona Venecuelanaca napustilo je zemlju pod Madurovom vlašću, dok se međunarodna zajednica suočava s dilemama kako se postaviti prema režimu optuženom za nedostatak transparentnosti i represiju opozicije.
Madurov mandat započinje uz sumnje u legitimitet i duboke društvene i političke podele koje obećavaju još turbulentniji period za ovu južnoameričku državu.