Šri Lanka razmatra restrukturiranje lokalnog i državnog duga

Šri Lanka razmatra restrukturiranje lokalnog i državnog duga

KOLOMBO – Šri Lanka razmatra restrukturiranje lokalnog i državnog duga, rekao je u petak predsednik Ranil Vikremesinge, dok se ostrvska država bori sa najgorom finansijskom krizom u svojoj nezavisnoj istoriji, piše Rojters.

Zemlja treba da ponovo započne pregovore o spasavanju sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) u avgustu u nadi da će obezbediti 3 milijarde dolara finansiranja.

Vlada sarađuje sa svojim finansijskim i pravnim savetnicima Lazardom i Klifordom Čensom na finalizaciji plana za restrukturiranje inostranog duga, uključujući oko 12 milijardi dolara duga vlasnicima obveznica.

„Moramo li da pogledamo lokalni dug? To ima dalekosežne posledice“, rekao je Vikremesinge na konferenciji u Kolombu. „Finansijski savetnici gledaju na obe stvari.

Guverner centralne banke Šri Lanke rekao je 7. jula da zemlja neće nastojati da restrukturira lokalni dug.

MMF je takođe ranije upozoravao zemlje na probleme restrukturiranja lokalnog duga, ukazujući na uticaj na domaće banke.

„Restrukturiranje domaćeg duga je kao operacija – to radite samo ako morate, a izbegavate ga ako bi moglo da donese više štete nego koristi“, rekli su zvaničnici MMF-a u blogu u decembru.

Sajit Premadasa, lider glavne opozicione stranke Šri Lanke, u petak se sastao sa Vikremesingeom, koji je ranije ove nedelje ponovio poziv na formiranje vlade jedinstva kako bi se zemlji pomoglo da izađe iz krize.

„Održao dalekosežne razgovore sa predsednikom zajedno sa svojim timom“, napisao je Premadasa na Tviteru.

„Pozitivno u vezi udruživanja snaga za dobrobit zemlje. Uradiću to bez ministarskih pozicija, pogodnosti i privilegija.“

Teško pogođena pandemijom, koja je desetkovala vitalnu turističku industriju, i smanjenjem poreza koje je sprovela vlada tadašnjeg predsednika Gotabaje Rajapakse, Šri Lanka doživljava najgoru ekonomsku krizu od nezavisnosti od Britanije 1948.

Veliki redovi za gorivo i velika inflacija postali su norma za obične Šrilančane.

Višemesečni nemiri zbacili su Rajapaksu u julu nakon što su demonstranti zauzeli ključne vladine zgrade u Kolombu.

Neki demonstranti počeli su u petak da napuštaju mesto protesta u komercijalnoj prestonici Kolombu, uprkos tome što je policija odbila da sprovede naredbu o njihovom uklanjanju.

Advokati vlade rekli su Vrhovnom sudu u petak da neće nastojati da ukloni demonstrante sa mesta – poznatog kao Gota Go Gama, ili sela, u znak posmeha Rajapaksi – do 10. avgusta, rekao je Rojtersu advokat uključen u saslušanje.

Policija je ranije demonstrantima dala rok do 17 časova. (1130 GMT) u petak da napusti lokaciju.

Neki demonstranti su, međutim, viđeni kako skidaju šatore na tom mestu, preko puta predsedničkog sekretarijata zemlje, uoči odluke Vrhovnog suda.

„Ne raspuštamo se zbog naređenja policije“, rekao je Rojtersu Gajan Madušanka, 26-godišnji demonstrant.

„U ovom trenutku napuštamo ovo mesto da nastavimo borbu koja se vodila širom zemlje. Borba se neće završiti.