Srednjoškolac koji je upao u Kapitol SAD, napao policajca i seo u podnu stolicu Senata rezervisanu za potpredsednika, osuđen je u sredu na godinu dana zatvora.
Stanovnik Gruzije Bruno Džozef Kua imao je 18 godina kada je napao Kapitol 6. januara 2021. godine, što ga čini jednim od najmlađih optuženih za nerede.
Pre nego što je saznao svoju kaznu, Cua se izvinio za svoje postupke i rekao američkom okružnom sudiji Rendolfu Mosu da se stidi svoje uloge u mafijaškom „napadu na demokratiju“.
Sve je tog dana bila samo jedna užasna odluka za drugom“, rekao je Cua.
Mos je osudio Cua na kaznu zatvora od godinu dana i jedan dan nakon čega je usledilo tri godine nadgledanog puštanja na slobodu. Sudija je osudio Cua za krivična dela nakon suđenja ranije ove godine.
Mos je rekao Kui da je spreman da mu izrekne dužu zatvorsku kaznu pre nego što čuje svoju izjavu na sudu u sredu. Sudija je rekao da veruje da se Cua zaista kaje.
„To je tragičan slučaj za zemlju. To je tragičan slučaj za vas i vašu porodicu“, rekao mu je sudija. „Nema pobednika ni u čemu od ovoga.“
Više od 1.000 ljudi optuženo je za zločine 6. januara. Kua je jedan od najmanje šest optuženih za nerede na Kapitolu rođenih 2002. godine, prema portparolu kancelarije američkog tužioca za Distrikt Kolumbija.
Cuaini advokati su naveli njegovu mladost kao razlog za popustljivost. Njegovi postupci 6. januara „odražavaju njegovu nezrelost u to vreme i efekte koje je masa imala na tako mladu osobu“, napisali su branioci u sudskom podnesku.
Otprilike u vreme nereda, Cua je završavao onlajn kurseve da bi završio srednju školu. Tužioci su rekli da je Kua godina „samo malo“ olakšavajući faktor u njegovu korist.
„Amerikancima koji napune 18 godina povereno je nekoliko važnih odgovornosti i dužnosti, uključujući glasanje, pridruživanje vojsci, potpisivanje ugovora i služenje u poroti. Na ovaj način zakon prepoznaje da je 18-godišnjak sposoban da donosi zrele odluke“, napisali su u sudskom podnesku.
Tužilac Ministarstva pravde Kejtlin Klaman rekla je da je najmanje pet optuženih za nerede na Kapitolu bilo mlađe od Kue 6. januara. Dvoje od petorice su rešili svoje slučajeve i izbegli zatvorske kazne. Obojica su priznali krivicu za prekršaje i osuđeni su na uslovnu kaznu.
Kua je planirao svoj napad nedeljama unapred, doneo oružje na Kapitol, pokušao da teroriše osoblje Kongresa i više puta je bio agresivan prema policiji, rekli su tužioci.
Dodali su: „Cua je odigrala jedinstvenu i istaknutu ulogu 6. januara, otvarajući Senatski dom za izgrednike, eskalirajući sukobe i vodeći druge izgrednike u i kroz Kapitol.
Tužioci su za Kua preporučili zatvorsku kaznu od četiri godine i devet meseci. Njegovi advokati su zatražili od sudije da ga osudi na kaznu zatvora: 40 dana koje je proveo u zatvoru nakon hapšenja u februaru 2021.
Cua je rekao da ga je zatvorska kazna „izboleo do srži“. Drugi zatvorenik je napao Kua dok je bio u zatvoru u Oklahomi, prema jednom od njegovih advokata.
„Učinio sam nešto glupo da se spustim tamo, ali bilo je traumatizirajuće“, rekao je Cua.
Ostali mladi izgrednici dobili su zatvorske kazne. U martu je, na primer, američki okružni sudija Redži Volton osudio Ejdena Bilijarda na tri godine i četiri meseca zatvora. Biljard iz Kerija, Severna Karolina, takođe je imao 18 godina kada je upao na Kapitol, biber je poprskao red policajaca i palicom provalio u konferencijsku salu Kapitola.
Cua i njegovi roditelji odvezli su se iz svoje kuće u Miltonu u Džordžiji u Vašington DC, stigavši dan pre nego što je tadašnji predsednik Donald Tramp govorio na svom skupu „Stop the Steal“. Trampove pristalice koje su napale Kapitol 6. januara prekinule su zajedničku sednicu Kongresa za potvrđivanje izborne pobede predsednika Džoa Bajdena.
Kua je bio naoružan biber sprejom i metalnom palicom – oružjem koje mu je dao njegov otac – kada su izgrednici probili policijske linije na zapadnoj strani Kapitola, prema tužiocima. Nakon što se popeo na skele, Kua je ušao u zgradu kroz vrata gornje zapadne terase i otišao niz hodnik prema Senatu.
„Dok je Kua hodao hodnikom, pokušavao je da otvori svaka vrata kancelarije pored kojih je prošao povlačeći kvake, udarajući pesnicom po vratima i udarajući nogom po vratima“, napisali su tužioci.
Rekli su da je Cua nameravao da zastraši zaposlene koji su bili iza vrata dok je vikao: „Hej! Gde se kriju močvarni pacovi?“
Cua je otišao na treći sprat, gde je gurnuo policajca iz Kapitola koji je pokušavao da zaključa vrata galerije Senata. Nakon što se oficir povukao, Cua je ušao u galeriju, vičući „Ovo je naša kuća! Ovo je naša zemlja!“ Skačući na pod u Senatu, seo je u stolicu za tadašnjeg potpredsednika Majka Pensa, zavalio se unazad i oslonio noge na sto.
Zatim je otvorio vrata, puštajući desetine drugih izgrednika da uđu u senat. Pre nego što je otišao, Kua je pregledao stolove koji su pripadali senatorima Čarlsu Grasliju, Džonu Tunu i Dajanu Fajnštajn.
Mos je u februaru odlučio o slučaju protiv Kue bez porote, osudivši ga za ometanje postupka u Kongresu 6. januara i napad na saveznog službenika. Sudija je izrekao presudu nakon „predviđenog suđenja“, postupka u kojem Cua nije osporio činjenice koje podržavaju njegove osude. Odrekao se prava na suđenje sa porotom.
Tužioci su zatražili od Mosa da izrekne kaznu od 23.485 dolara, što je jednako iznosu novca prikupljenom putem internetske kampanje prikupljanja sredstava pod nazivom „Bruno Kua: Američka budućnost na kocki“. Na sajtu se navodi da će sredstva biti iskorišćena za Cuaove „mnoge troškove u potrazi za slobodom“.