Spasioci vežbaju da dođu do 40 radnika u urušavanju tunela u Indiji

Spasioci vežbaju da dođu do 40 radnika u urušavanju tunela u Indiji

Spasilački radnici su se u utorak borili da dođu do 40 indijskih radnika zarobljenih u srušenom tunelu na himalajskom autoputu skoro 60 sati, bušeći kroz krhotine kako bi popravili široku čeličnu cev za koju se nadaju da može da se iskoristi za izvlačenje muškarci napolje.

Zarobljeni muškarci su bezbedni i zdravi, saopštile su vlasti, a hranom, vodom i kiseonikom se snabdevaju kroz cev. Zvaničnici su takođe u redovnom kontaktu sa njima.

Tunel od 4,5 km (3 milje), koji se gradi u državi Utarakand na nacionalnom autoputu koji je deo hodočasničke rute Čar Dam, propao je oko 5:30 ujutru u nedelju (24:00 GMT u subotu).

U noćnoj smeni je bilo oko 50-60 radnika i oni koji su bili blizu izlaza iz tunela su izašli, dok je 40 koji su bili dublje unutra zarobljeno, rekao je lokalnim medijima jedan radnik koji je mogao da izađe iz tunela.

„Ovo je veoma izazovan posao jer kako čistimo ruševine, sve više otpada pada sa plafona, tako da to takođe pokušavamo da zaustavimo upotrebom cementa“, rekao je Mohsen Šahidi, viši oficir Nacionalne snage za reagovanje na katastrofe, za novinsku agenciju ANI.

Krhotine su pokrivale površinu od 40 metara (130 stopa), a 40 muškaraca je zaglavljeno u području od oko 50-60 metara, rekao je Šahidi.

Devendra Sing Patval, državni zvaničnik za upravljanje katastrofama, rekao je da su spasilački radnici izgradili platformu za ubacivanje cevi za evakuaciju i da je počelo bušenje da je probija.

Patval je rekao da nije lako reći koliko će vremena biti potrebno da se povuku radnici. Tim geologa je stigao da utvrdi uzrok nesreće, dodao je on.

Region je podložan klizištima, zemljotresima i poplavama, a incident je usledio nakon sleganja zemlje za koje geolozi, stanovnici i zvaničnici okrivljuju brzu izgradnju u planinama.

Radovi na delu tunela počeli su 2018. godine i trebalo je da budu završeni do jula 2022. godine, što je sada odloženo do maja 2024. godine, navodi se u saopštenju vlade.

[1/3] Radnici pripremaju svrdlo tokom spasilačke operacije nakon što se deo tunela u izgradnji urušio u Utarkašiju u severnoj državi Utarakand, Indija, 14. novembra 2023. Državne snage za reagovanje na katastrofe u Utarakandu/Handout preko REUTERS-a dobijaju licencu prava

„U početku smo mislili da bi to mogao biti manji kolaps i počeli smo da uklanjamo ostatke koliko god smo mogli“, rekao je Rajeev Das, radnik koji je bezbedno uspeo da se izvuče, za novine Indijan Ekspres.

Rameš Kumar, otac zarobljenog radnika Akhileša Kumara, rekao je da je poslednji put razgovarao sa svojim sinom tri dana pre incidenta i da je Ahileš planirao da poseti porodicu tokom hinduističkog festivala Divali tokom vikenda, ali nije mogao da stigne.

„Njegova žena je trudna nekoliko nedelja i nismo joj rekli jer je već zabrinuta i pod stresom“, rekao je Kumar.

Autoput Čar Dam jedan je od najambicioznijih projekata vlade premijera Narendre Modija. Cilj mu je da poveže četiri poštovana mesta hodočašća kroz 889 km (551 milju) dvotračnog puta koji se gradi po ceni od 1,5 milijardi dolara.

Projekat je naišao na kritike stručnjaka za životnu sredinu, a neki radovi su zaustavljeni nakon što je stotine kuća oštećeno slijeganjem duž trasa.

Uticaj projekta nije pravilno procenjen pre početka izgradnje, navodi se u izveštaju stručne komisije koju je imenovao Vrhovni sud u julu 2020.

Kada je odobrio put 2021. godine, sud je upozorio da vlada treba da uzme u obzir zabrinutosti koje je izneo odbor i da izradi strategiju za zaštitu životne sredine.

Šef komisije dao je ostavku prošle godine rekavši da je frustriran što njegove preporuke nisu sprovedene.

Savezna vlada je javno rekla da je koristila ekološki prihvatljive tehnike u dizajnu kako bi geološki nestabilne delove učinili sigurnijim.

Glavni ministar Utarakhanda Puškar Sing Dami rekao je u utorak za ANI da će država ispitati radove na svim tunelima u izgradnji kako bi osigurala da su bezbedno završeni.