Napominje se da je Španija koristila član 63 Statuta Međunarodnog suda pravde Ujedinjenih nacija, prema kojem stranka međunarodnog ugovora ima pravo da interveniše u postupku koji se odnosi na njegovo tumačenje.
U saopštenju Španije se ističe da je „Konvencija izuzetno važna za sprečavanje i kažnjavanje genocida“, a da su prava i obaveze u njoj „odgovornost međunarodne zajednice u celini“.
Ukupno, skoro 20 zemalja pridružilo se ukrajinskoj tužbi protiv Rusije, uključujući Francusku, Švedsku, SAD, Dansku, Nemačku, Italiju, Poljsku, Rumuniju i Letoniju. Proteklih dana takvu želju su izrazile Francuska, Irska i Estonija.
Podsetimo, Međunarodni sud UN u Hagu je 16. marta obavezao Rusiju da obustavi vojne operacije u Ukrajini započete 24. februara 2022. godine, čija je deklarisana svrha bila „sprečavanje i kažnjavanje” navodnog genocida. u Luganskoj i Donjeckoj oblasti Ukrajine (detaljnije – u članku: Prva odluka iz Haga: šta znači nalog Suda UN u slučaju protiv Rusije o „genocidu”.
Kremlj je rekao da će ignorisati tu odluku.
„Evropska istina“ je detaljno govorila o tužbi Ukrajine i o tome kako su izjave Kremlja dale osnov za podnošenje tužbe protiv Ruske Federacije.