Somalija želi da prekine političku misiju UN koja pomaže mirovnim naporima u zemlji

Somalija želi da prekine političku misiju UN koja pomaže mirovnim naporima u zemlji

Somalija traži od Ujedinjenih nacija da okončaju svoju političku misiju u zemlji, koja je pomagala vladi da donese mir i stabilnost suočena sa napadima ekstremističke grupe Al-Šabab povezane sa Al Kaidom.

U pismu Savetu bezbednosti i generalnom sekretaru Antoniju Guterešu koje je u petak dobio Asošiejted pres, somalijski ministar spoljnih poslova Ahmed Moalim Fići rekao je da je odluka usledila nakon „temeljnog razmatranja naših strateških prioriteta“.

Trenutni mandat misije, poznate kao UNSOM, ističe 31. oktobra i Fići je zatražio „brzo okončanje neophodnih procedura za okončanje misije do kraja mandata“.

Misija UN blisko je sarađivala sa mirovnim snagama Afričke unije, čija trenutna prelazna misija, ATMIS, smanjuje svoje prisustvo i očekuje se da će prepustiti bezbednosne odgovornosti somalijskim snagama krajem godine. U novembru je Savet bezbednosti suspendovao povlačenje AU na tri meseca na zahtev Somalije zbog borbi sa al-Šababom.

Somalija je upala u građanski rat nakon što su zavađeni klanovski vojskovođe zbacili diktatora Mohameda Siada Barea 1991. godine. Nacija Roga Afrike uspostavila je funkcionalnu prelaznu vladu 2012. godine i radi na obnovi stabilnosti suočena sa ekstremističkim napadima i rastućom pirateijom.

Al-Šabab je intenzivirao napade na somalijske vojne baze prošle godine nakon što je izgubio kontrolu nad nekom teritorijom u ruralnim oblastima zbog vojne ofanzive koja je usledila nakon poziva somalijskog predsednika na „totalni rat“ protiv ekstremističke grupe 2022.

Savet bezbednosti je uspostavio specijalnu političku misiju, poznatu kao UNSOM, u junu 2013. kako bi podržao napore za mir i pomirenje i pružio somalskoj vladi i mirovnoj misiji AU savete o strateškoj politici o obnavljanju mira i obnovi funkcionalne države.

Njegov mandat takođe uključuje promovisanje ljudskih prava i sprečavanje zloupotreba, osnaživanje žena, zaštitu dece i sprečavanje seksualnog nasilja i nasilja zasnovanog na polovima u vezi sa sukobima.

U pismu od 5. maja, somalijski ministar spoljnih poslova zahvalio je UNSOM-u na njegovoj „ključnoj ulozi u promovisanju mira, stabilnosti i razvoja u našoj zemlji“.

Fići je rekao da vlada veruje da je „sada prikladno da se pređe na sledeću fazu našeg partnerstva“, naglašavajući svoju posvećenost saradnji sa UN i njihovim partnerima na dugoročnim razvojnim prioritetima zemlje „i šire“.

U naknadnom pismu od 9. maja, koje je takođe dobio AP, Fići je rekao da je somalijska vlada spremna da se angažuje sa svim relevantnim stranama u pripremama za „složen proces tranzicije u odgovarajućem vremenskom okviru“.

On je rekao da je somalijski predsednik Hasan Šeik Mohamud razgovarao sa Guterešom 29. aprila i zatražio početak procesa planiranja za prelazak sa političke misije na tim UN-a, koji se obično fokusira na razvojna pitanja. Proces bi trebalo da ima različite faze i planiranje bi trebalo da počne vrlo brzo, rekao je Fići.

Sredinom februara, Sjedinjene Države su pristale da izgrade do pet vojnih baza za somalsku vojsku u projektu koji nastoji da ojača njene sposobnosti protiv pretnji od Al-Šababa.

Nove baze će biti povezane sa Danab brigadom somalijske vojske, osnovanom 2017. nakon sporazuma između SAD i Somalije o regrutovanju, obuci, opremanju i mentorstvu 3.000 muškaraca i žena iz cele Somalije kako bi se izgradila jaka pešadijska sposobnost unutar somalijske vojske.

Brigada je bila ključna kao snaga za brzo reagovanje u naporima da se odbiju ekstremisti Al Šababa.