Somalija kaže da pozdravlja ponudu Egipta da tamo rasporedi mirovne snage

Somalija kaže da pozdravlja ponudu Egipta da tamo rasporedi mirovne snage

Somalija kaže da je Egipat ponudio da rasporedi mirovne trupe u naciju sa Roga Afrike u bezbednosnom partnerstvu koje se pojavljuje pošto mandat dugogodišnje grupe mirovnih snaga Afričke unije prestaje.

Egipatski predsednik Abdel Fatah el Sisi prisustvovao je u četvrtak samitu u glavnom gradu Eritreje Asmari, gde su on i lideri Somalije i Eritreje obećali snažnu saradnju u regionalnoj bezbednosti.

Somalijske vlasti su navele u saopštenju na kraju samita da pozdravljaju ponudu Egipta da rasporedi trupe u Somaliji kao deo stabilizacijskih snaga kada se sadašnje snage Afričke unije rasformiraju u decembru.

U saopštenju se navodi da su lideri pozdravili odluku Saveta za mir i bezbednost Afričke unije da pokrene Misiju Afričke unije za podršku stabilizaciji u Somaliji, ili AUSSOM, pod čijim mandatom bi Egipćani ili drugi bili raspoređeni.

Odvojeno saopštenje nakon samita koje su potpisali predstavnici Somalije, Egipta i Eritreje potvrdilo je suvereno pravo Somalije da odredi sastav, zadatke i rokove raspoređivanja trupa AUSSOM-a.

Saveznu vladu Somalije podržava mirovna misija Afričke unije od 2007. godine u borbi protiv islamske ekstremističke grupe al-Šabab, koja ima veze sa Al Kaidom i odgovorna je za smrtonosne napade u zemlji.

Samit u Asmari usledio je nakon perioda tenzija u regionu koji su proistekli iz sporova koji su Etiopiju suprotstavili drugima.

Prvi spor — između Etiopije i Egipta — odnosi se na etiopsku izgradnju brane vredne 4 milijarde dolara na Plavom Nilu, ključnoj pritoci reke Nil. Egipat se plaši da će to imati razarajući efekat na zalihe vode i navodnjavanja nizvodno u Egiptu ukoliko Etiopija ne uzme u obzir svoje potrebe. Etiopija planira da koristi branu za proizvodnju preko potrebne struje.

Drugi spor — između Etiopije i Somalije — vodi se oko otcepljene somalijske regije Somaliland.

Somalija je pokušala da blokira tekuće napore Etiopije koja nema izlaz na more da dobije pristup Crvenom moru putem spornog sporazuma sa Somalilendom o zakupu zemljišta duž svoje obale, gde bi Etiopija uspostavila bazu pomorskih snaga. Zauzvrat, Etiopija bi priznala Somalilend kao nezavisnu zemlju, prema vlastima Somalilenda.

Somalilend se otcepio od Somalije pre više od 30 godina, ali ga Afrička unija ili Ujedinjene nacije ne priznaju kao nezavisnu državu. Somalija i dalje smatra Somalilend delom svoje teritorije.