Snažan tajfun pogodio je u ponedeljak najsevernija ostrva Filipina, nateravši zvaničnike da evakuišu seljane, zatvore škole i trajekte među ostrvima i upozore na „potencijalno veoma destruktivnu” štetu po obalnim selima.
Tajfun Kraton je poslednji put praćen nad priobalnim vodama ostrva Balintang kod provincija Kagajan i Batanes sa stalnim vetrovima do 175 km/h i udarima do 215 km/h, prema vladinim prognostičarima.
Kraton koji se sporo kretao je duvao na zapad i mogao bi da ojača u supertajfun kada u utorak skrene na severoistok prema Tajvanu, rekli su oni.
Trenutno nema izveštaja o žrtvama ili šteti.
Meteorološka agencija upozorila je na „umeren do visok rizik od olujnog talasa opasnog po život“ u narednih 48 sati u priobalnim selima Batanes, obližnjim ostrvima Babujan i provinciji Kagajan i saopštila da bi žestoki vetrovi mogli da čupaju krovove, ruše drveće i oštećuju poljoprivredna zemljišta. i biču visoke talase.
„Situacija je potencijalno veoma destruktivna za zajednicu“, navodi se.
Stotine seljana evakuisano je sa obale i poplavama sklonih zajednica u provinciji Kagajan, gde su prijavljeni nestanci struje. Nastava na svim nivoima obustavljena je u ponedeljak u nekoliko severnih provincija iz predostrožnosti, rekli su zvaničnici.
Pomorska putovanja su takođe zaustavljena u severnim gradovima i provincijama koje je udario ili im preti tajfun, lokalno nazvan Džulijan, rekli su zvaničnici.
Oko 20 oluja i tajfuna pogodi Filipine svake godine. Arhipelag takođe leži u „pacifičkom vatrenom prstenu“, regionu duž većeg dela oboda Tihog okeana gde se dešavaju mnoge vulkanske erupcije i zemljotresi, što ovu državu jugoistočne Azije čini jednom od najsklonijih katastrofama na svetu.
U 2013. godini, tajfun Haijan, jedan od najjačih zabeleženih tropskih ciklona na svetu, ostavio je više od 7.300 mrtvih ili nestalih, sravnio čitava sela, pomeo brodove u unutrašnjost i raselio više od 5 miliona u centralnim Filipinima.