KOLOMBO – Bezbednosne snage Šri Lanke izvršile su raciju u protestnom kampu koji je okupirao vladine teritorije u Kolombu rano u petak i očistili njegov deo, podgrevajući strah da je predsednik Ranil Vikremesinge započeo obračun dan nakon što je položio zakletvu, prenosi Rojters.
Medijski snimci pokazuju kako vojnici u opremi za nerede i naoružani puškama ruše kamp, koji su u aprilu postavili demonstranti razjareni ekonomskim kolapsom zemlje koji je izazvao ozbiljne nestašice goriva, hrane i lekova.
Vikremesinge, bivši premijer, položio je zakletvu u četvrtak nakon što je ove nedelje pobedio na parlamentarnim izborima, nakon ostavke Gotabaje Rajapakse koji je pobegao u Singapur posle masovnih javnih protesta izazvanih najgorom ekonomskom krizom u zemlji u poslednjih sedam decenija.
Demonstranti su se plašili da je neminovna obustava pošto je Vikremesinge uveo vanredno stanje u zemlji od ponedeljka kada je bio vršilac dužnosti šefa države, a mnogi među njima su ga smatrali saveznikom Rajapakse.
Još jedan saveznik Rajapakse, viši poslanik Dineš Gunavardena, položio je zakletvu kao novi premijer Šri Lanke samo nekoliko sati nakon što su snage bezbednosti krenule protiv protestnog kampa. Očekuje se da će ostatak kabineta položiti zakletvu kasnije u petak, a očekuje se da će Vikremesinge zadržati finansijski portfelj.
Gunavardena je položila zakletvu u prisustvu Vikremesingea, sedeći ispred uniformisanih vojnih oficira u prostoriji prepunoj poslanika i zvaničnika.
„Zajednička operacija u kojoj su učestvovale vojne, policijske i policijske specijalne snage pokrenuta je u ranim satima kako bi se predsednički sekretarijat povratio od demonstranata jer oni nemaju zakonsko pravo da ga drže“, rekao je portparol policije Nalin Talduva za Rojters.
„Uhapšeno je devet osoba, uključujući dvoje povređenih.
Besni na racije pre zore, stotine demonstranata marširalo je od glavne gradske železničke stanice ka mestu protesta Galle Face, gde su ih zadržale vojne i policijske barikade.
„Prvog dana kada je upotrebio oružane snage – ovo je lice Ranila Vikremesingea“, rekao je Rajeevkanth Rajkumar, izvršni direktor građevinske kompanije i jedan od demonstranata. „Ne želimo da više nevinih ljudi bude povređeno. Ali idemo na to mesto (mesto protesta) po svaku cenu.
Opoziciona političarka Anura Kumara Disanaiake, koja je izgubila glasanje za predsednika, rekla je na Tviteru: „Hajde da srušimo brutalni … režim koji je zlobno napao demonstrante na Gale Fejsu“.
Organizatori protesta rekli su da je stotine pripadnika obezbeđenja opkolilo protestni kamp „Gota Go Gama“, podrugljivo nazvan po Rajapaksi, posle ponoći, a zatim raskinuo njegov deo.
Najmanje 50 demonstranata je povređeno, saopštili su organizatori, uključujući i neke novinare koje su pretukle snage bezbednosti. Bolnički izvori rekli su da su dvoje hospitalizovani.
„Zaista su nas surovo pretukli“, rekao je Budika Abejratne, 34, demonstrant koji je bio svedok racije, ali nije izgledao povređen. „Gospodin Vikremesing ne zna šta je demokratija.
Prethodni propisi o vanrednim situacijama u ostrvskoj državi od 22 miliona stanovnika korišćeni su da se vojsci daju ovlašćenja da privodi i hapsi demonstrante i da ograniči pravo na proteste.
Nakon što su opkolili protestni kamp, pripadnici obezbeđenja krenuli su ispred predsedničkog sekretarijata, počeli da rastavljaju neke šatore i napali demonstrante, rekao je organizator protesta Manjula Samarasekara.
Izgleda da su bezbednosne snage preuzele kontrolu nad celim sekretarijatom, sa mnogo više osoblja vidljivo unutar perimetra zgrade koju su ranije ovog meseca zauzeli demonstranti, zajedno sa zvaničnim rezidencijama predsednika i premijera. Rezidencije su kasnije vraćene državnim vlastima.
Organizatorka protesta Čamira Deduvadž rekla je Rojtersu da su planirali da predaju predsednički sekretarijat vladinim vlastima u petak popodne. Policija je saopštila da nema informacija o tome.
Američke i britanske diplomate izrazile su zabrinutost zbog razvoja događaja.
„Pozivamo vlasti na uzdržanost i hitan pristup medicinskoj pomoći za povređene“, rekla je ambasadorka SAD u Šri Lanki Džuli Čung na Tviteru.
Advokatska komora Šri Lanke saopštila je da bi napad mogao destabilizovati zemlju, kojoj je potrebna strana pomoć i spas od Međunarodnog monetarnog fonda.
„Upotreba oružanih snaga za suzbijanje civilnih protesta već prvog dana na funkciji novog predsednika je prezirna i imaće ozbiljne posledice na socijalnu, ekonomsku i političku stabilnost naše zemlje“, navodi se u saopštenju advokatskog kolektiva.