Smrtonosna strep bakterija se širi Japanom

Smrtonosna strep bakterija se širi Japanom

Smrtonosna bakterijska infekcija poznata kao sindrom streptokoknog toksičnog šoka (STSS) širi se Japanom, izvještavaju zvaničnici te zemlje.

U martu je japanski Nacionalni institut za zarazne bolesti izdao svoje prvo upozorenje da je broj slučajeva STSS u porastu. Od 2. juna, japansko ministarstvo zdravlja prijavilo je 977 slučajeva za 2024. – broj koji već premašuje prošlogodišnji ukupno 941 slučaj.

To je takođe skoro dva i po puta veći broj slučajeva prijavljenih u Sjedinjenim Državama do sada ove godine: prijavljeno je 395 slučajeva, nedaleko od 390 zabeleženih u ovo vreme prošle godine.

Bolest nije sa čime se šaliti: STSS se može „veoma brzo razviti u hitnu situaciju opasnu po život“, prema američkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti.

Prvi simptomi STSS-a često uključuju groznicu, zimicu, bolove u mišićima, mučninu i povraćanje, prema CDC-u. Nakon 24 do 48 sati, nizak krvni pritisak se obično razvija i može izazvati ozbiljnije probleme, uključujući otkazivanje organa, ubrzan rad srca i ubrzano disanje.

„Čak i uz lečenje, STSS može biti smrtonosan. Od 10 osoba sa STSS, čak 3 osobe će umreti od infekcije“, naveo je CDC.

STSS je uzrokovan toksinima koje oslobađa Streptococcus piogenes, takođe poznat kao Streptococcus grupe A (GAS), koji obično izazivaju upalu grla i kožne infekcije, rekla je dr Selin Gounder, stručnjak za zarazne bolesti i medicinski saradnik CBS Nevs-a.

„Manje često, GAS izaziva infekciju u krvi, plućima, kao i infekcije koje jedu meso“, rekao je Gounder za CBS Nevs.

Još uvek nije poznato zašto su ove teške infekcije sve češće, ali postoje načini da se spreči oboljenje, kažu stručnjaci.

„Pošto su vodene boginje i grip faktori rizika za tešku GAS infekciju, vakcinacija protiv virusa varičela zoster i gripa može smanjiti rizik od teške GAS infekcije“, primetio je Gounder. „Ljudima koji su bili u bliskom kontaktu sa nekim sa teškom GAS infekcijom i koji su imunokompromitovani, trudni ili imaju otvorene rane treba davati antibiotike kako bi sprečili infekciju.

Određeni faktori rizika mogu povećati vaš rizik, rekao je CDC, uključujući:

Od kraja 2022. godine, više zemalja je videlo porast slučajeva GAS-a, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Irsku, Francusku, Holandiju i Švedsku, prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji.

„Epidemije poput ovih govore o potrebi za stalnim nadzorom i kontrolom zaraznih bolesti, ne samo u Sjedinjenim Državama, već i širom sveta“, rekao je Gounder.