Bivši predsednik Južne Koreje, Jun Sukjeol, je izdao odlučnu izjavu svojim pristalicama ispred svog doma u Seulu, obećavajući da će se boriti do kraja protiv onoga što naziva „antidržavnim snagama“. Ova izjava dolazi u trenutku kada policijski organi pripremaju njegovo hapšenje zbog uvođenja vanrednog stanja početkom decembra. Kancelarija za istragu korupcije visokih zvaničnika ima rok od nedelju dana da sprovede nalog za hapšenje Juna, koji je izdat od strane suda u Seulu.
Tužilac Oh Dong-voon je upozorio da bi policija mogla intervenisati ukoliko Ioonova služba odbije da se privede, što bi se moglo desiti već u narednim danima. Iako je nejasno da li će Ioon biti prinuđen da se pojavi na ispitivanju, njegov pravni tim tvrdi da bi korišćenje policijskih snaga za hapšenje premašilo zakonska ovlašćenja agencije za borbu protiv korupcije.
Predsednik Jeol je podržao svoje pristalice u borbi protiv onoga što naziva „antidržavnim snagama“ koje ugrožavaju suverenitet zemlje. Opoziciona Demokratska partija tvrdi da Jeol pokušava mobilisati pristalice kako bi blokirao svoje hapšenje, pozivajući organe za sprovođenje zakona da odmah izvrše nalog.
U međuvremenu, advokati bivšeg predsednika tvrde da je nalog za hapšenje nezakonit, ističući da agencija za borbu protiv korupcije nema pravo da istražuje optužbe za pobunu. Uprkos političkim previranjima i finansijskim tržištima uznemirenim Jeolovim potezima, sud će odlučivati o njegovoj sudbini.
Da bi bivši predsednik bio formalno opozvan, najmanje šest sudija Ustavnog suda mora glasati za to. Pored toga, Narodna skupština opozvala je i premijera Han Duck-sooa zbog njegove neaktivnosti u popunjavanju mesta u sudu.
Novi privremeni lider zemlje, zamenik premijera Čoi Sang-mok, je imenovao nova dva sudiju, što bi moglo povećati šanse za podršku opozivu bivšeg predsednika. Neki stručnjaci veruju da agencija za borbu protiv korupcije neće ulaziti u sukobe sa Jeolovom službom obezbeđenja, već će izdati novi poziv za saslušanje ukoliko se nalog za hapšenje ne sprovede na vreme.