Smanjeno javno finansiranje kralja Čarlsa Trećeg i kraljevske porodice

Smanjeno javno finansiranje kralja Čarlsa Trećeg i kraljevske porodice

Javno finansiranje britanskog kralja Čarlsa Trećeg i zvaničnih dužnosti kraljevske porodice je smanjeno za iduću godinu zbog neočekivane dobiti od vetro-elektrana na moru koje pripadaju opštem Kraljevom imanju, saopštilo je danas Ministarstvo finansija.

Ministarstvo kaže da će udeo profita sa kraljevskog imanja koji se plaća kraljevskoj porodici morati da sa 25 odsto koliko je davano proteklih godina, prepolovi na 12 odsto iduće godine.

Čarls i kraljevska porodica dobijaju godišnje takozvani „Grant suverena“ od Ministarstva finansija, zasnovan na udelu u profitu od Kraljevskog imanja, niza zemljišnih parcela, gazdinstava i druge imovine širom Velike Britanije.

Kraljevsko imanje je nezavisna kompanija sa komercijalnom imovinom vrednosti oko 16 milijradi funti (gotovo 20 milijardi dolara) i u nju su uključene i neke od najskupljih nekretnina u Londonu.

Kraljevsko imanje takođe upravlja obalama i morskim dnom oko Velike Britanje, a sporazum o iznajmljivanju priobalnih vetro-elektrana, postignut ove godine, dao je dobit procenjenu na milijardu funti (1,3 milijarde dolara) godišnje.

Čarls je tražio da se ta dobit upotrebi za „šire javno dobro“ umesto za finansiranje njegovih zvaničnih dužnosti.

Iznos „Granta suverena“ je ove godine 86,3 miliona funti (109 miliona dolara), koliko i prethodne.

Ministarstvo finasija je navelo da predstojeće smanjenje udela koji se daje kraljevskoj porodici na 12 odsto znači da će budžet monarhije iduće godine ostati isti jer neće dobiti dodatna 24 miliona funti (30 miliona dolara) koje bi dobila da je udeo ostao nepromenjen na 25 odsto.

Potom će 2025. i 2026. godine budžet kraljevske porodice biti 130 miliona funti (167 miliona dolara) što je manje nego da je procenat udela ostao nepromenjen.

„Ova sredstva će biti upotrebljena za vitalne javne usluge, za dobrobit nacije“, navelo je Ministarstvo finansija u saopštenju.

Čarls je poznat po tome što se zalaže za „zelenu energiju“, ali govori i o krizi troškova života i pritiscima sa kojima se suočavaju milioni njegovih podanika. Smanjenje njegovog udela u dobiti od ugovora o vetro-elektranama pomogao bi mu da ublaži kritiku da kraljevska porodica ne zna kako živi britansko društvo.

Po sistemu ustavne monarhije Ujedinjenog Kraljevstva, kraljevi i kraljice predaju Vladi profit od krunskog imanja koje nije privatna svojina monarha, već je nasledna imovina koja pripada suverenu samo tokom vladavine. Ministarstvo finansija obezbeđuje deo tog profita u obliku „Granta suverena“ za podršku kraljevskih dužnosti.

Čarls i njegov sin, princ Vilijam, imaju i privatne prihode od kraljevskih imanja – vojvodstava Lankaster i Kornvol.