Novoizabrana predsednica Meksika Klaudija Šejnbaum suočava se sa velikim izazovima

Novoizabrana predsednica Meksika Klaudija Šejnbaum suočava se sa velikim izazovima

Novoizabrana predsednica Meksika, Klaudija Šejnbaum, prva žena na toj poziciji, suočava se sa dugim nizom izazova, uključujući uporno kartelsko nasilje, duboke političke podele, ograničene socijalne programe i senku odlazećeg predsednika, Andresa Manuela Lopeza Obradora.

Za mnoge analitičare, ključni problemi se svode na tri stvari: finansije, dijalog i ishod predsedničkih izbora u SAD. Šejnbaum, koja počinje svoj šestogodišnji mandat 1. oktobra, ima četiri meseca da definiše dnevni red svoje administracije. Tokom ovog perioda, očekuje se da Lopez Obrador nastavi sa svojim dnevnim jutarnjim brifinzima za štampu, pokušavajući da učvrsti svoje nasleđe.

Balans između kontinuiteta i promena neće biti jednostavan. Glavni ekonomski izazov biće da li će Šejnbaum imati sredstva da nastavi popularne socijalne programe svog prethodnika, s obzirom na veliki deficit od skoro 6% koji vlada planira da smanji. „Potrebna je fiskalna reforma“, upozorava Isidro Morales, stručnjak za ekonomiju, napominjući smanjenje prihoda od nafte kao jedan od problema.

Pored ekonomskih pitanja, Meksička predsednička tranzicija poklapa se sa američkom predsedničkom kampanjom. Ishod izbora u SAD, bilo da se radi o reizboru Džoa Bajdena ili povratku Donalda Trampa, mogao bi značajno uticati na bezbednosnu, trgovinsku i imigracionu politiku Meksika.

Šejnbaum, koja je studirala u SAD i govori engleski, mogla bi da uspostavi bolje odnose sa Vašingtonom, ali neizvesnost oko Trampovog faktora ostaje. Na domaćem planu, suočava se sa izazovima nasilja i sigurnosti. Lopez Obrador je militarizovao zemlju, dajući oružanim snagama moć u mnogim civilnim oblastima, što je izazvalo zabrinutost za ljudska prava.

Politički, kongresna većina njene stranke Morena može biti dvosmislena. Za otprilike 40% birača koji je nisu podržali, ova većina može delovati opasno, jer bi Šejnbaum mogla imati dovoljno poslanika da menja ustav. Prethodni predsednik Lopez Obrador izneo je mnoštvo kontroverznih ustavnih predloga, uključujući eliminisanje institucija koje osiguravaju proveru izvršne vlasti.

„Najvažniji izbori u Meksiku održavaju se 5. novembra,“ rekao je Karlos A. Perez Rikart, misleći na predsedničke izbore u SAD. Ishod ovih izbora mogao bi značajno promeniti scenario za Meksiko.

Predsednica Klaudija Šejnbaum suočava se sa kompleksnim političkim, ekonomskim i društvenim izazovima u Meksiku. Njena sposobnost da balansira između kontinuiteta i promena, kao i da odgovori na eksterne faktore kao što su rezultati američkih izbora, biće ključna za njen uspeh u narednih šest godina.