Ujedinjene Nacije upozoravaju na ključne odluke za budućnost Sirije nakon svrgavanja Asada

Ujedinjene Nacije upozoravaju na ključne odluke za budućnost Sirije nakon svrgavanja Asada

U.N. je upozorio da je Sirija na raskršću nakon svrgavanja predsednika Bašara al-Asada. Glavni izaslanik, Geir Pedersen, naglasio je potrebu za inkluzivnom tranzicijom radi okončanja višedecenijskog sukoba, uz istaknutu potrebu za međunarodnom

Tri meseca nakon svrgavanja predsednika Bašara al-Asada, Sirija se suočava sa teškim odlukama, izjavio je glavni izaslanik Ujedinjenih Nacija za ovu zemlju, Geir Pedersen. On je upozorio Savet bezbednosti U.N.-a da Sirija može ponovo zapasti u nasilje ili započeti inkluzivnu tranziciju koja bi okončala decenije sukoba. Pedersen je naglasio da put nazad ka sukobu i kršenju sirijskog suvereniteta od strane stranih sila „ne sme doći do izražaja“.

Sirijski građanski rat traje već 13 godina, a u decembru je došlo do brzog ustanka predvođenog islamističkom grupom Hayat Tahrir al-Sham, koja je svrgla Asada i okončala vladavinu njegove porodice koja je trajala više od 50 godina. Nakon sastanka na kojem su učestvovale oružane grupe, bivši lider HTS-a, Ahmad al-Šaraa, proglašen je za privremenog predsednika zemlje.

Pedersen je govorio nedeljama nakon što su sukobi između al-Šarainih snaga bezbednosti i oružanih grupa lojalnih Asadu eskalirali u sektaške osvete koje su odnele stotine života, većinom Alavita, manjinske sekte kojoj pripada Asad. To je bio najgori nasilje od decembra.

On je istakao da, iako je situacija „relativno smirena“ nakon nekoliko dana, U.N. i dalje prima izveštaje o „uznemiravanju i intimidaciji, uključujući teške sektaške tonove“. Pedersen je rekao da su privremene vlasti najavile nezavisnu istragu koja mora biti transparentna i u skladu sa međunarodnim standardima.

U svom obraćanju, Pedersen je naglasio nekoliko prioritetnih oblasti za delovanje i pažnju. On je rekao da su najnovije strahote „otkrile hitnu potrebu za kredibilnom i efikasnom odgovornošću za zločine“ počinjene tokom decenija. U.N. i međunarodna zajednica prate da li će uskoro najavljena tranziciona vlada i tranzicioni zakonodavni savet odražavati raznolikost Sirije i uključivati i muškarce i žene.

Pedersen je dodao da je njegov tim konsultovan o privremenoj ustavnoj regulativi i dao savete o međunarodnim najboljim praksama i normama. „Neki od ovih saveta su uzeti u obzir, neki nisu“, rekao je. U sredini marta, al-Šaraa je potpisao privremeni ustav koji ostavlja zemlju pod islamističkom vlašću, uz obećanje da će zaštititi prava svih Sirijaca tokom petogodišnje tranzicione faze.

„Dok su neki Sirijci pohvalili napore da se popuni ustavna praznina i primene međunarodne norme ljudskih prava, drugi su izrazili rezerve o netransparentnom procesu izrade i samom sadržaju — posebno o veoma snažnoj predsedničkoj vlasti sa nejasnim kontrolama i ravnotežama između državnih vlasti i nejasnoćama u vezi sa tranzicionim koracima“, rekao je Pedersen. On je takođe naveo i druge probleme koji zahtevaju hitnu akciju, uključujući rešavanje pitanja oružanih grupa i stranih boraca, kao i oživljavanje ekonomije.