Dok se sirijski predsednik Bašar al-Asad obraćao arapskim liderima u Saudijskoj Arabiji u petak, grupa sirijskih izbeglica bila je u Nemačkoj i učila da koristi međunarodno pravo za krivično gonjenje ratnih zločinaca – za koje su se nadali da će jednog dana primeniti na njega, preneo je Rojters.
„Svaki Sirijac koji je patio od ovog režima mogao bi da predstavlja tužbu i mi ćemo podneti ove tužbe. Čak i ako ceo svet bude uz njega, privešćemo ga pravdi“, rekao je Houaida Muhi Aldeen, 49-godišnji Sirijac koji živi u Francuska i bivši politički zatvorenik u sirijskim zatvorima.
Muhi Aldeen i drugi polaznici radionice su među milionima Sirijaca raseljenih tokom 12-godišnjeg rata. Smatrali su da je Asadova reintegracija u Arapsku ligu nakon više od decenije izolacije frustrirajuća, ali ne i iznenađujuća.
„Ovo je cilj ovog koraka (normalizacije), da se poseje očaj i frustracija među Sirijcima“, rekao je Anvar al Buni, advokat koji pomaže u procesuiranju Sirijaca osumnjičenih za ratne zločine u Nemačkoj.
Al-Bunni je rekao da su loši podaci o ljudskim pravima i demokratiji arapskih lidera učinili Asadov povratak normalnim, i da je podrška pobunjenicima u Zalivu na kraju išla na ruku Asadu radikalizacijom opozicionih grupa koje su zauzvrat potisnule demokratski aktivizam u svojim redovima.
Kako se sirijska pobuna 2011. pomerila ka oružanoj pobuni i kasnije građanskom ratu, Katar i Saudijska Arabija su bili glavni sponzori te pobune, naoružavajući niz grupa koje su se borile da svrgnu predsednika kojeg podržava Iran.
U ratu koji je trajao 12 godina poginulo je preko 350.000 Sirijaca, a više od 14 miliona je prisiljeno da napusti svoje domove, od kojih je skoro milion potražilo utočište u Evropi.
Arapska normalizacija sa Asadom bi otežala povratak sirijskih izbeglica, rekao je Muhi Aldin. Njen muž je nestao u rukama vlade 2014. godine, rekla je ona.
„Rekao bih dve reči koje smo dali kao zakletvu: Radije bismo umrli nego da nama vlada Al-Asad i nećemo se vratiti sve dok je al-Asad tamo“, rekao je Muhi Aldin.
Za Akila Hosaina, 39, sirijskog novinara u Francuskoj, Arapska liga je simbol ere pre arapskog proleća, tako da Asadov ponovni prijem nije iznenađenje.
„Naše iznenađenje je bilo da je ovaj korak došao na veoma hrabar način, na ivici smelosti, ako možemo da kažemo“, rekao je Hosain.
Ali zagrevanje arapskog rukovodstva prema sirijskom predsedniku ne zabrinjava mnoge Sirijce u Evropi zbog sličnog približavanja Zapada, jer postoje pravne prepreke, rekao je advokat Al-Bunni.
„Za Evropu… optuživanje Al-Asada i 60 ljudi iz njegove pratnje za zločine protiv čovečnosti… je pravna prepreka, ne samo politička, za rehabilitaciju zločinaca,” dodao je on.
Prošle godine, prema principu univerzalne jurisdikcije koji omogućava da se zločini rešavaju na zakonit način u nekim trećim državama, nemački sud je posle suđenja bivšem sirijskom obaveštajcu doživotno zatvorio za zločine protiv čovečnosti, izreći prvu osuđujuću presudu za mučenje koje podržava država počinjeno tokom građanskog rata u Siriji.