Širenje ekstremističkih grupa u Africi podstiče zabrinutost da bi mogle da napadnu SAD ili zapadne saveznike

Širenje ekstremističkih grupa u Africi podstiče zabrinutost da bi mogle da napadnu SAD ili zapadne saveznike

Nasilne ekstremističke grupe povezane sa Al Kaidom i grupom Islamska država rastu u veličini i uticaju širom Afrike, podstičući zabrinutost da bi, kako budu poboljšali svoju taktiku, mogle da napadnu SAD ili zapadne saveznike.

Američki odbrambeni i vojni zvaničnici opisali su pretnje i svoju zabrinutost zbog rastuće nestabilnosti u Africi, gde su brojni državni udari stavili vladajuće hunte pod kontrolu, što je dovelo do izbacivanja američkih trupa i opadanja prikupljanja američkih obaveštajnih podataka.

„Pretnje poput Vagnera, terorističkih grupa i transnacionalnih kriminalnih organizacija nastavljaju da seju nestabilnost u više regiona“, rekao je general vazduhoplovnih snaga CK Brovn, predsedavajući Združenog načelnika štabova, u uvodnoj reči u utorak na konferenciji afričkih šefova odbrane u Bocvani . „Mislim da se svi možemo složiti da ono što se dešava u jednom delu sveta, ne ostaje u jednom delu sveta.

Vagner je grupa ruskih plaćenika koja je otišla u afričke zemlje da obezbedi bezbednost pošto su zapadne snage, uključujući SAD i Francusku, potisnute. Grupa je poznata po svojoj brutalnosti, a organizacije za ljudska prava optužuju njene članove za silovanje i ubijanje civila.

Dok se Braun samo nakratko dotakao pretnje terorizma u regionu, to je bila ključna tema između ostalih na konferenciji i podstakla je pitanja vojnih načelnika u publici nakon njegovog govora. Želeli su da znaju šta bi SAD mogle da urade da pomognu u zaustavljanju širenja pobunjenika u zapadnoj Africi, Gvinejskom zalivu i Sahelu.

Ovo je prvi put da se konferencija načelnika odbrane održava na tlu Afrike. I to je prvi put da je predsedavajući zajedničkog šefa američke vlade posetio neku podsaharsku zemlju od 1994. godine, kada je general Džon Šalikašvili posetio Ruandu i Zair.

Visoki zvaničnik američke odbrane rekao je da su grupe povezane sa Al Kaidom — kao što su Al-Šabab u Somaliji i Džama Nusrat ul-Islam va al-Muslimin, poznate kao JNIM, u regionu Sahela — najveće i finansijski najizdrživije pobune. JNIM je aktivan u Maliju, Burkini Faso i Nigeru i nastoji da se proširi na Benin i Togo, koje koristi kao čvorišta za odmor, oporavak, finansiranje i prikupljanje oružja, ali tamo ima i pojačane napade.

Istovremeno, grupa Islamska država ima ključne ćelije u zapadnoj Africi i u Sahelu. Zvaničnik odbrane, koji je pod uslovom anonimnosti razgovarao o proceni pretnje, rekao je da ćelije Islamske države dobijaju sve veće smernice od rukovodstva grupe koje se preselilo u severnu Somaliju. To uključuje kako kidnapovati zapadnjake radi otkupnine, kako naučiti bolju vojnu taktiku, kako se sakriti od dronova i kako napraviti sopstvene male kvadrokoptere.

Američki vojni vazdušni napad u Somaliji 31. maja pogodio je militante Islamske države i ubio troje, saopštila je američka Afrička komanda. Američki zvaničnici su rekli da je napad bio usmeren na vođu grupe, ali je zvaničnik odbrane u ponedeljak rekao da još uvek nije jasno da li je on ubijen.

Otprilike 200 pobunjenika Islamske države nalazi se u Somaliji, tako da ih brojno nadmašuje Al Šabab, koji je narastao na između 10.000 i 12.000.

Rast pobunjeničkih grupa u Africi signalizira verovanje i Al Kaide i Islamske države da je kontinent zrelo mesto za džihadizam, gde ekstremistička ideologija može da pusti koren i da se proširi, rekao je zvaničnik.

I to se dešava kada je SAD dobilo naređenje da povuče svojih 1.000 vojnika iz Nigera nakon državnog udara u julu prošle godine i takođe oko 75 iz Čada. Ta smanjenja trupa, koja su zatvorila kritičnu američku bazu za borbu protiv terorizma i bespilotne letelice u Agadezu, ometaju prikupljanje obaveštajnih podataka u Nigeru, rekao je general Majkl Lengli, šef komande američke Afrike.

Operacije nadzora pre puča dale su SAD veću mogućnost da dobiju obaveštajne podatke o pokretima pobunjenika. Sada je, rekao je, ključni cilj bezbedno i bezbedno povlačenje osoblja i opreme iz Agadeza i manjeg američkog objekta u blizini aerodroma.

Lengli se sastao sa glavnim vojnim načelnikom Nigera Brigom. General Musa Salau Barmu je tokom konferencije rekao da se komunikacija između vojske nastavlja, ali da tek treba da se utvrdi koliko će se nova prelazna vlada nositi sa SAD.

Trenutno je, kako je rekao, oko 400 vojnika još uvek u Agadezu i 200 u blizini aerodroma.

Ali, dodao je da „dok smo u tranziciji i resetovanju, moramo da održimo sposobnosti da dobijemo dovoljno obaveštajnih podataka da identifikujemo upozorenja o pretnji tamo“.

Lengli je rekao da SAD još uvek pokušavaju da procene sposobnosti militantnih grupa kako rastu.

„Da, njihov broj raste. Da li su u porastu u sposobnostima da mogu da izvrše ono što mi zovemo spoljnim operativnim napadima na domovinu i napadima na saveznike, bilo da govorimo o Evropi ili bilo kome? To je ono što pažljivo pratimo“, rekao je on. „Rekao bih da ima potencijal kako rastu u brojevima.

I Lengli i Braun su opširnije govorili o potrebi da SAD i afričke nacije efikasnije komuniciraju i rade zajedno na rešavanju bezbednosnih i drugih problema.

A Braun je priznao da SAD treba da „bolje razumeju perspektive drugih, obezbeđujući da se njihovi glasovi i stručnost ne uguše“.

SAD se bore da održe odnose sa afričkim državama jer mnoge neguju sve veće veze sa Rusijom i Kinom.

Neke afričke zemlje izrazile su frustraciju prema SAD zbog forsiranja pitanja, kao što su demokratija i ljudska prava, koja mnogi vide kao licemerje, s obzirom na bliske veze Vašingtona sa nekim autokratskim liderima na drugim mestima. U međuvremenu, Rusija nudi bezbednosnu pomoć bez mešanja u politiku, što je čini privlačnim partnerom za vojne hunte koje su poslednjih godina preuzele vlast u mestima kao što su Mali, Niger i Burkina Faso.