Singapur će dekriminalizovati seks između muškaraca ukidanjem zakona iz kolonijalne ere

Singapur će dekriminalizovati seks između muškaraca ukidanjem zakona iz kolonijalne ere

Singapur je u nedelju najavio da će dekriminalizovati seks između muškaraca ukidanjem zakona iz kolonijalne ere, istovremeno štiteći tradicionalne norme grada-države i definiciju braka.

Tokom svog govora na godišnjem skupu povodom Dana državnosti, premijer Li Hsien Loong rekao je da veruje da je to „prava stvar koju treba uraditi sada“ jer će većina Singapuraca to sada prihvatiti.

„Privatno seksualno ponašanje između odraslih osoba koje su pristale na to ne pokreće nikakva pitanja zakona i reda. Nema opravdanja da se zbog toga krivično gone niti da se od toga pravi zločin“, rekao je Li. „Ovo će uskladiti zakon sa trenutnim društvenim običajima i nadam se da će doneti olakšanje gej Singapurcima.

Li je obećao da će ukidanje biti ograničeno i da neće uzdrmati tradicionalne singapurske porodične i društvene norme, uključujući kako se definiše brak, šta deca uče u školama, šta se prikazuje na televiziji i opšte javno ponašanje.

On je rekao da će vlada izmeniti ustav kako bi osigurala da ne može biti ustavnog izazova da se dozvoli istopolni brak.

„Čak i kada ukidamo Odeljak 377A, mi ćemo podržavati i čuvati instituciju braka“, rekao je Li. „Moramo da izmenimo Ustav da bismo ga zaštitili. I to ćemo i učiniti. Ovo će nam pomoći da ukinemo član 377A na kontrolisan i pažljiv način.“

Odeljak 377A Krivičnog zakona uveden je pod britanskom kolonijalnom vlašću 1930-ih. Britanska vlast nad ostrvom okončana je 1963. godine kada je Singapur postao država Malezija. Postala je nezavisna dve godine kasnije, ali je zadržala Krivični zakon, po kojem je seks između muškaraca kažnjiv do dve godine zatvora.

Od 2007. godine, kada je parlament poslednji put raspravljao o tome da li da ukine član 377A, njegov stav je bio da zadrži zakon, ali ne i da ga sprovodi.

Ali gej muškarci kažu da im zakon visi nad glavom i da ih diskriminiše. Hiljade aktivista godišnje organizuje miting u gradu-državi poznatom kao „Pink tačka“ u znak podrške LGBTK zajednici.

Li je rekao da se nada da će vladin potez pomoći da se pomire i udovolje zabrinutosti konzervativnih verskih grupa i želje gej Singapuraca da budu poštovani i prihvaćeni.

„Sve grupe treba da budu uzdržane, jer je to jedini način da zajedno napredujemo kao nacija“, rekao je on. „Nadam se da će novi balans omogućiti Singapuru da ostane tolerantno i inkluzivno društvo dugi niz godina.

Jedan od Lijevih nećaka, Li Huanvu, je gej. Sin Lijevog otuđenog mlađeg brata Lee Hsien Iang oženio se svojom partnerkom u Južnoj Africi 2019. Li Huanvu je prisustvovao događajima Pink Dot sa svojim partnerom i roditeljima.

Druge bivše britanske kolonije i dalje imaju slične zakone koji kriminalizuju seks između muškaraca, uključujući susednu Maleziju gde je bivši zamenik premijera dva puta bio u zatvoru zbog sodomije. Osuđen je 2000. i ponovo 2014. godine, u slučajevima za koje kritičari kažu da su politički motivisani.

Indija je 2018. dekriminalizovala gej seks nakon što je njen Vrhovni sud istorijskom presudom ukinuo Odeljak 377 koji je kažnjavao gej seks sa do 10 godina zatvora. Neke azijske zemlje su takođe krenule da legalizuju gej brakove, a Tajvan je bio prvi u 2019. Tajland je takođe nedavno odobrio planove koji dozvoljavaju istopolne zajednice.