Si: Kineski predlog o Ukrajini odražava jedinstvo stavova svetske zajednice

Si: Kineski predlog o Ukrajini odražava jedinstvo stavova svetske zajednice

Kineski predsednik Si Đinping rekao je u ponedeljak da predlog Pekinga o tome kako da se reši ukrajinska kriza odražava globalne stavove i nastoji da neutrališe posledice, ali je priznao da rešenja nisu laka, prenosi Rojters.

U članku objavljenom na početku njegove posete Moskvi – prvom svetskom lideru otkako je Međunarodni krivični sud (MKS) izdao nalog za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina – Si je takođe pozvao na „pragmatizam“ u pogledu Ukrajine.

Kineski predlog, dokument od 12 tačaka objavljen prošlog meseca, predstavlja „u najvećoj mogućoj meri jedinstvo stavova svetske zajednice“, napisao je Si u članku u Ruskoj gazeti, dnevnom listu koji je objavila ruska vlada, prema Rojtersovom prevodu. sa ruskog.

„Dokument služi kao konstruktivan faktor u neutralisanju posledica krize i promovisanju političkog rešenja. Kompleksni problemi nemaju jednostavna rešenja.“

Si je nastojao da Kinu predstavi kao globalnog kreatora mira i projektuje je kao odgovornu veliku silu. Kina je javno ostala neutralna u ukrajinskom sukobu, kritikujući zapadne sankcije Rusiji i potvrđujući svoje bliske veze sa Moskvom.

Sjedinjene Države i NATO su nedavno optužili Kinu da razmatra isporuku oružja Rusiji i upozorili Peking na takav potez. Kina je odbacila optužbe.

Mirno rešavanje situacije u Ukrajini, napisao je Si, takođe bi „obezbedilo stabilnost globalne proizvodnje i lanaca snabdevanja“.

On je pozvao na „racionalan izlaz“ iz krize, koji bi se „pronašao ako se svi budu rukovodili konceptom zajedničke, sveobuhvatne, zajedničke i održive bezbednosti i nastavili dijalog i konsultacije na ravnopravan, razborit i pragmatičan način“.

Si je rekao da njegov put u Rusiju ima za cilj jačanje prijateljstva između dve zemlje, „sveobuhvatnog partnerstva i strateške interakcije“, u svetu kome prete „činovi hegemonije, despotizma i maltretiranja“.

„Ne postoji univerzalni model vlasti i nema svetskog poretka gde odlučujuća reč pripada jednoj zemlji“, napisao je Si. „Globalna solidarnost i mir bez raskola i preokreta je zajednički interes čitavog čovečanstva.