Si: Kina je voljna da pomogne u podsticanju palestinskog mirovnog procesa sa Izraelom

Si: Kina je voljna da pomogne u podsticanju palestinskog mirovnog procesa sa Izraelom

Kina je voljna da odigra pozitivnu ulogu da pomogne Palestincima da postignu unutrašnje pomirenje i promovišu mirovne pregovore sa Izraelom, rekao je kineski predsednik Si Đinping svom palestinskom kolegi u Pekingu u sredu, prenosi Rojters.

„Osnovno rešenje palestinskog pitanja leži u uspostavljanju nezavisne palestinske države zasnovane na granicama iz 1967. sa istočnim Jerusalimom kao njegovim glavnim gradom“, rekao je Si, prenose kineski državni mediji.

Palestinci traže državnost na Zapadnoj obali, Gazi i istočnom Jerusalimu, teritorijama koje je Izrael okupirao u bliskoistočnom ratu 1967. godine. Izrael je povukao vojnike i naseljenike iz Gaze 2005. godine, ali nastavlja da širi naselja na Zapadnoj obali i naziva Jerusalim svojom večnom, nedeljivom prestonicom.

Mirovni pregovori koje su posredovale Sjedinjene Države propali su 2014. godine, bez oživljavanja na horizontu.

„Uvek smo čvrsto podržavali pravednu stvar palestinskog naroda da povrati svoja legitimna nacionalna prava“, rekao je Si Abasu na ceremoniji dobrodošlice u Velikoj dvorani naroda u Pekingu.

Kina je imala istorijski dobre veze sa Palestincima i od Abasove poslednje posete 2017. godine dosledno je govorila o svojim sposobnostima u posredovanju, iako sa malo toga da pokaže u tom pogledu sve dok nije posredovala u iznenadnom sporazumu između Irana i Saudijske Arabije o obnavljanju diplomatskih odnosa u marta.

Abas boravi u trodnevnoj poseti Pekingu u kojoj se nadao da će demonstrirati kinesku podršku palestinskoj državi, nakon što nije uspeo da se sastane sa američkim zvaničnicima tokom prošle godine u Njujorku na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.

Prošle nedelje, američki državni sekretar Antoni Blinken obećao je nastavak posvećenosti SAD bezbednosti Izraela i rešenju izraelsko-palestinskog sukoba sa dve države, ali je rekao da bi širenje jevrejskih naselja bila prepreka miru.

Analitičari kažu da unutrašnje podele Palestinaca predstavljaju još jednu prepreku. Islamistički pokret Hamas koji vlada Gazom zakleo se na uništenje Izraela, odbacujući dogovoreni mir. Abas je na čelu palestinske uprave koja ima ograničenu samoupravu na Zapadnoj obali i pregovara sa Izraelom.

Si je ponovio kinesku podršku palestinskim vlastima da postanu punopravni član Ujedinjenih nacija i rekao da će Peking nastaviti da se zalaže za palestinsku stranu na multilateralnim forumima, prenose državni mediji.

Sjedinjene Države se protive punopravnom članstvu Palestinaca u Ujedinjenim nacijama koje sprečavaju mirovni sporazum sa Izraelom, korak koji zahteva glasanje u Savetu bezbednosti gde SAD, kao i Kina, imaju pravo veta.

Si je takođe rekao da međunarodna zajednica treba da poveća razvoj i humanitarnu pomoć Palestincima.

Si i Abas su takođe saopštili da su se dve strane složile da uspostave strateško partnerstvo i potpisale niz dokumenata o bilateralnoj saradnji.

To uključuje pakt o ekonomskoj i tehnološkoj saradnji, sporazum o međusobnom izuzeću od viza za diplomatske pasoše i prijateljstvo između kineskog grada Vuhana i Ramale, sedišta palestinske vlade na okupiranoj Zapadnoj obali.

Kineski ministar inostranih poslova Ćin Gang ponudio je u utorak da doprinese „kineskoj mudrosti“ „palestinskom pitanju“ na odvojenom sastanku sa palestinskim kolegom Rijadom al Malikijem.