Si je „lično intervenisao“ u saudijsko-iranskim pregovorima

Si je „lično intervenisao“ u saudijsko-iranskim pregovorima

Predsednik Si Đinping je odigrao ključnu ulogu u pomaganju da se lideri regionalnih rivala Saudijske Arabije i Irana ubede da obnove veze i okončaju sedmogodišnji diplomatski razdor, rekao je visoki kineski diplomata za list Pipls dejli u subotu.

Si je „lično ubedio lidere dve zemlje i podržao Saudijsku Arabiju i Iran da razviju prijateljske odnose kao susedi“, rekao je direktor Odeljenja za pitanja Zapadne Azije i Severne Afrike pri kineskom ministarstvu spoljnih poslova Vang Di za novine povezane sa vladom.

Vang je dodao da napori Pekinga da promoviše regionalnu stabilnost na Bliskom istoku dolaze usred „nekih velikih zemalja van regiona koje izazivaju dugoročnu nestabilnost“ zbog onoga što je opisao kao sopstveni „lični interes“. Takođe je ukazao da će Peking biti „fer posrednik“ i da će nastaviti da bude „promoter mira i stabilnosti na Bliskom istoku“.

Razgovori između Teherana i Rijada bili su značajni po neumešanosti Sjedinjenih Država. Oko 75 godina Vašington je bio ključni diplomatski igrač u regionu.

Prošlomesečni sporazum između Saudijske Arabije i Irana, uz posredovanje Pekinga, najavljen je kao važna spoljnopolitička pobeda Kine. To je takođe dovelo do toga da je kraljevstvo pokrenulo mirovne pregovore koji su osmišljeni da okončaju osmogodišnji sukob u Jemenu. To je takođe signaliziralo da „diplomatski kredibilitet“ Pekinga u regionu dobija uporište sa njegovim ekonomskim uticajem, rekao je Oliver Džon iz vašingtonskog istraživačkog centra Middle East Influence, prema subotnjem South China Morning Postu.

U petak su i Saudijska Arabija i Iran najavili da će ponovo otvoriti ambasade u glavnim gradovima jedne druge „u roku od nekoliko dana“, prvi put u sedam godina. U 2015. odnosi između Teherana i Rijada postali su sve zategnutiji nakon intervencije Saudijske Arabije i UAE u ratu u Jemenu. Ranije su pobunjenici Huti, koje podržava Iran, preuzeli kontrolu nad jemenskom prestonicom Sanom od vlade saudijske zajednice.

Ove tenzije su kasnije izazvale nekoliko sukoba u regionu i bile su među faktorima koji su doprineli građanskom ratu u Siriji – sukobu, dodao je Vang, za koji Peking želi da traži diplomatski lek.

Saudijska Arabija je prekinula diplomatske odnose sa Sirijom u februaru 2012. godine, pridruživši se SAD u podršci militantima koji su nastojali da svrgnu predsednika Bašara Asada. Uz podršku Rusije i Irana, vlada u Damasku je na kraju preovladala nad prikupljanjem pobunjeničkih milicija koje su uključivale teroriste povezane sa Al-Kaidom i Islamskom državom (IS, ranije ISIS).

Peking je takođe predložio rešenje sa dve države za Izrael i Palestinu, rekao je Vang, a kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang rekao je ovog meseca da bi tamo mogao da igra „aktivnu ulogu“ u posredovanju u mirovnim pregovorima.

Napori zemlje da promoviše stabilnost na Bliskom istoku takođe služe dvostrukoj svrsi učvršćivanja postojećih energetskih sporazuma, dodao je Oliver Džon u izveštaju SCMP-a. Saudijska Arabija je ključni dobavljač energije za Peking, pri čemu Kina čini oko jednu četvrtinu njenog izvoza nafte u 2021.