Savet bezbednosti UN, predvođen saopštenjem odobrenim od strane 10 od 15 članica, osudio je nedavno lansiranje interkontinentalne balističke rakete od strane Severne Koreje i pozvao Pjongjang da se vrati pregovorima i obustavi svoje raketne programe.
Ova izjava usledila je nakon serije nedavnih lansiranja projektila od strane Severne Koreje, uključujući testiranje najnovijeg ICBM u četvrtak, koji je namenjen da stigne do Sjedinjenih Država.
Deset članica Saveta bezbednosti istaklo je da ovo lansiranje, zajedno sa preko 100 prethodnih severnokorejskih lansiranja balističkih projektila od 2022. godine, krši više rezolucija Saveta bezbednosti koje zabranjuju Severu da koristi tehnologiju balističkih projektila i ugrožava međunarodni mir i bezbednost.
Ministri spoljnih poslova Grupe sedam bogatih demokratija takođe su osudili prošlonedeljno lansiranje Severne Koreje, navodeći da zemlja „nastavlja da unapređuje svoje nezakonite nuklearne i balističke raketne kapacitete i eskalira svoje destabilizujuće aktivnosti“. G7 čine Kanada, Francuska, Nemačka, Italija, Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD.
Na sastanku Saveta bezbednosti, zamenik američkog ambasadora Robert Vud pročitao je izjavu okružen novinarima i diplomatama iz devet zemalja koje su potpisale, uz predstavnike tri zemlje koje će se pridružiti savetu u januaru.
Pet zemalja Saveta bezbednosti nije podržalo ovu izjavu — Rusija, Kina, Alžir, Mozambik i Gvajana.
Deset članica Saveta naglasilo je da je odobrenje svih 15 članica bilo potrebno za izjavu u kojoj se osuđuje test ICBM i poziva Severna Koreja da se pridržava pravno obavezujućih sankcija Saveta bezbednosti.
Iako se u saopštenju ne imenuju, Rusija i Kina su posebno pogođene ovom izjavom, navodno zbog povezanosti Rusije sa Severnom Korejom u kontekstu sukoba sa Ukrajinom.
Ukrajinski zvaničnici su izvestili da su njihove trupe angažovale severnokorejske jedinice u ruskom pograničnom regionu Kursk, koji je pod kontrolom ukrajinskih snaga.
Savet bezbednosti je uveo sankcije nakon prve nuklearne probe Severne Koreje 2006. godine, a tokom godina su one pooštrene u cilju smanjenja sredstava i obuzdavanja programa nuklearnog i balističkog naoružanja Severne Koreje.
Poslednja rezolucija o sankcijama usvojena je u decembru 2017. godine, ali je Kina i Rusija su stavile veto na novu rezoluciju koju su predložile SAD, koja bi uvela nove sankcije zbog serije lansiranja ICBM od strane Severne Koreje.