Severna Koreja tvrdi da je dobila fotografije Bele kuće i raznih osetljivih američkih vojnih lokacija zahvaljujući svom novom špijunskom satelitu, za koji je ranije rekla da će se koristiti za nadgledanje američkih i južnokorejskih snaga.
U komentarima koje je u utorak prenela državna Korejska centralna medijska agencija (KCNA), Pjongjang je rekao da je lider zemlje Kim Džong Un pregledao satelitske snimke američkih vojnih i vladinih objekata u „glavnim ciljanim regionima“, uključujući Pentagon i čak i sama Bela kuća.
„Poštovani drug Kim Džong-un izrazio je veliko zadovoljstvo uspešnim napretkom projekta operativne pripreme za izviđački satelit „Manrikeong-1“, koji treba da počne svoju zvaničnu misiju“, navodi se u saopštenju. Dodaje se da je satelit takođe fotografisao bazu američkih vazduhoplovnih snaga Andersen na pacifičkom ostrvu Guam, dve pomorske instalacije i aerodrom u Virdžiniji, kao i delove glavnog grada Italije, Rima.
KCNA je takođe izvestila da su „četiri nuklearna nosača aviona američke mornarice i jedan britanski nosač aviona zarobljena“ na slikama snimljenim iznad Virdžinije.
Južnokorejski zvaničnici rekli su da nisu u mogućnosti da potvrde te tvrdnje i da Pjongjang nije objavio fotografije o kojima je reč.
Neimenovani portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost takođe je rekao za Blumberg da se postojanje takvih satelitskih snimaka ne može potvrditi, ali je potom osudio lansiranje severnokorejskog špijunskog broda prošle nedelje, rekavši da je to prekršilo rezolucije Saveta bezbednosti UN protiv balističke rakete DNRK program.
Pjongjang je najavio lansiranje satelita prošle nedelje, a Kim je izjavio da je to označilo „novu eru svemirske moći“ za njegovu zemlju i „punopravno ostvarivanje prava na samoodbranu“. Vlada Severne Koreje saopštila je da je već pregledala fotografije američkih vojnih lokacija i oblasti glavnog grada Južne Koreje samo dan kasnije. Uspešno lansiranje se navodno dogodilo nakon dva neuspela pokušaja u maju i avgustu.
Vašington je više puta kritikovao rastući satelitski program Severne Koreje, dok je Seul odgovorio na lansiranje delimično suspendujući sporazum o vojnoj deeskalaciji sa Severom iz 2018. godine, obnavljajući letove za nadzor u blizini granice između dve Koreje. Ministarstvo odbrane Severne Koreje je kasnije saopštilo da je u potpunosti raskinulo sporazum i upozorilo da će Južna Koreja „skupo platiti” svoju „nepromišljenu” odluku da prekrši sporazum.