Severnokorejski hakeri su poslednjih godina ukrali oko 1,5 biliona vona (1,2 milijarde dolara) kriptovalute i druge virtuelne imovine, ojačavajući zalihe deviza u Pjongjangu, tvrdi najveća špijunska agencija Južne Koreje.
Krađe su se dogodile u periodu od pet godina i ubrzale su se ove godine, a oko polovine imovine je ukradeno 2022. godine, saopštila je u četvrtak Nacionalna obaveštajna služba Južne Koreje (NIS). Ukradena sredstva su navodno pomogla da se podrži ekonomija Severne Koreje i finansira njen program nuklearnog oružja usred pandemije Covid-19 i oštrih sankcija UN protiv zemlje.
Hakerski napad je navodno počeo u vreme kada su sankcije UN protiv Severne Koreje pooštrene 2017. godine, čime je prekinut ključni izvoz iz zemlje. Severnokorejski hakeri su među najboljima na svetu u krađi digitalne imovine jer se njihova zemlja fokusirala na sajber kriminal kao ključni izvor prihoda, saopštila je špijunska agencija Seula.
Hakeri iz Pjongjanga pretražili su svet u potrazi za ciljevima krađe, uključujući finansijske institucije i firme za kriptovalute, dodaje NIS. Više od 100 milijardi vona, ili oko 7 odsto ukradene imovine, došlo je iz Južne Koreje, navodi se u izveštaju.
Finansijski gubici nisu jedina briga Seula. NIS je saopštio da severnokorejski i kineski hakeri takođe ciljaju na američke i južnokorejske tehnološke tajne u industrijama kao što su nuklearna energija, poluprovodnici, odbrana i svemir. Pjongjang će verovatno pokušati da hakuje poverljive informacije o spoljnoj politici i nacionalnoj odbrani Seula, navodi agencija.
Ranije ove godine, hakeri povezani sa vladom Severne Koreje ukrali su kriptovalutu Ethereum u vrednosti od 620 miliona dolara od kompanije za video igre, tvrdi FBI u aprilu. Zvaničnik Bele kuće je navodno u julu naveo da krađe hakovanja čine oko jednu trećinu finansiranja severnokorejskog raketnog programa.
Ministarstvo spoljnih poslova Severne Koreje demantovalo je optužbe SAD o sajber napadima i onlajn krađama. Lažne optužbe imaju za cilj da naruše reputaciju Severne Koreje i ugroze njen suverenitet, saopštilo je ministarstvo prošlog februara, dodajući: „Stoga, nikada nećemo prevideti ova dela“.